Nemocná střeva
Koupelny v bytech změnily imunitu lidí, tvrdí lékaři
24.04.2013 07:00 Rozhovor
Každým rokem uslyší 1200 Čechů diagnózu IBD. Většina z nich o zánětlivých onemocnění střev nikdy neslyšela. Přesto u nás Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou trpí přes 40 tisíc lidí. "Je potřeba na tyto nemoci více pomýšlet, protože díky tomu najdou pacienti lépe své místo ve společnosti," tvrdí vedoucí lékař gastroenterologie Fakultní nemocnice v Motole Radan Keil.
O své chorobě mluví jen málo pacientů. Důvod je jednoduchý - problémy mají totiž v té nejintimnější sféře. Choroby narušují funkčnost střev, způsobují bolesti břicha, průjmy, plynatost, hubnutí a zvýšenou únavu. Podle lékařů navíc postihují zejména mladé lidi kolem třiceti let věku.
Jaké povědomí má laická veřejnost o Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě?
Málo lidí si dokáže pod tímto pojmem představit konkrétní diagnózu. Tyto nemoci nejsou hojně rozšířené, ale naopak nejsou ani vzácné. Pacientů není málo, a proto také vznikla tato akce (pozn. red.: Světový den střevních zánětů), jejímž úkolem je upozornit českou populaci na to, že tento problém existuje. Je potřeba na tyto choroby více pomýšlet, protože díky tomu najdou pacienti lépe své místo ve společnosti.
Tyto choroby postihují zejména fungování střev, pacienty trápí časté průjmy, bolesti břicha, neodkladná nutkání navštívit toaletu. Jak těžké je pro pacienta hovořit o svých problémech?
Nemoc v číslech: |
Crohnova choroba postihuje celý trávicí trakt, ale nejčastěji se objevuje ve spojení tenkého a tlustého střeva. Ulcerózní kolitida naopak postihuje spíše konečník a tlusté střevo. Pacienti mají několik možností léčby včetně užívání kortikosteroidů, imunosupresivní léčby či biologické léčby. Většina z nich se však nevyhne chirurgické operaci. 85% pacientů podstoupilo v posledních pěti letech hospitalizaci 60% pacientů má křeče častěji než pětkrát týdně 96% pacientů bojuje s únavou a celkovou slabostí 40% pacientů nemůže kvůli nemoci navázat intimní vztah 43% pacientům komplikuje nemoc pracovní život a kariéru 40% pacientů má mimostřevní potíže zasahující oči, kůži či klouby Zdroj: studie IMPACT |
Pro pacienta je to velmi obtížné. Snažíme se jim vyjít vstříc tím, že zaručujeme určitou intimitu prostředí, klid k vyšetření. Ale patří k tomu nepříjemné vyšetřovací metody včetně vyšetření tlustého střeva kolonoskopem. To jsou všechno věci, které narušují jejich intimitu.
Stává se, že pacienti z těchto důvodů léčbu odmítnou?
Každý pacient projde určitou fází, kdy se po diagnostice snaží s nemocí bojovat po svém. Část lidí dojde ke druhé fázi, kdy na internetu narazí na řadu pokoutných informací, které slibují, že je onemocnění zbaví. Tito pacienti na nějakou dobu zmizí a potom se vrací, protože zjistili, že investovali nemalé finanční prostředky do nefunkčních systémů léčby. Je proto důležité jim říct, že sice mají nevyléčitelnou chorobu, ale život by jim to nemělo zkrátit, pokud se k onemocnění budou chovat uznale a budou se léčit.
Na co by si měl člověk dát pozor? Jaké jsou první příznaky, že něco není v pořádku?
Pacienti jsou dvojího druhu. První mají opakované chronické průjmy, které trvají déle jak 14 dní. Tyto příznaky mohou vymizet a potom se zase vrátit. To komplikuje stanovení diagnózy. Pak je druhá skupina pacientů, které při velkém stresovém vypětí přivezou do nemocnice s bolestmi v pravém podbřišku. Nakonec se ukáže, že to není zánět apendixu, ale najde se zánětlivá střevní klička tenkého střeva, což je znak Crohnovy choroby.
Jaké jsou příčiny nemoci?
Stresový moment je pouze spouštěč vlastního onemocnění. Etymologie vzniku nám není známá. Ale předpokládá se, že je to dáno zděděným druhem střevní imunity. A pokud se člověk potká se spouštěcím fenoménem, tak to může spustit chorobu. Kdo se ale nepotká s vyvolávacím faktorem, může se zdravotním problémům celý život vyhnout.
Může mít tedy vliv i životní styl?
Uvažuje se o tom, že za postupný nárůst Crohnovy choroby v populaci může fakt, že dětská populace je méně vystavena střevním infekcím, než tomu bylo dříve. A takový přelom může být zavedení koupelen do běžné bytové výstavby, čímž se zvedla hygiena, lidé začali žít lépe, měli menší množství běžných střevních infekcí. Pravděpodobně to změnilo naši imunitu tím způsobem, že u části pacientů se tyto problémy objevily.
S ruličkou na Ladronku: |
Více na www.crohn.cz. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.