Kouření škodí ženám víc než mužům, potvrzuje nová evropská studie, která porovnávala zdravotní stav kuřáků a kuřaček. Přestože jsou ženy od přírody lépe chráněny před kardiovaskulárními nemocemi, vlivem tabáku o tuto výhodu přicházejí, varují lékaři.
Evropské epidemiologické studie se zúčastnilo 1694 mužů a 1893 žen z Finska, Švédska, Nizozemska, Francie a Itálie. Vědci porovnávali tloušťku cévních stěn a počet vykouřených cigaret. Z výsledků vyplynulo, že kuřačky mají cévní stěny výrazně tenčí než muži a riskují tím vznik aterosklerózy.
Aby mužům hrozilo stejné riziko, museli by vykouřit každý den až pětkrát víc cigaret než ženy. "Je to zajímavé zjištění, zvláště z toho pohledu, že vzdělávací kampaně proti kouření byly v posledních letech výrazně úspěšnější u mužů než u žen," říká na serveru Evropské kardiologické společnosti ředitelka Kardiologického centra na Univerzitě v Miláně Elena Tremoliová.
Ženy jsou navíc přirozeně chráněny před systémovým zánětem, ale pokud kouří, mění se v těle počet proteinů a bílých krvinek a ženy ochranu ztrácejí. "Zejména během menopauzy jsou v tomto ohledu chráněné, takže se na ně pozornost lékařů neupírá. Jak zjišťujeme, mělo by se to změnit. Velká část z nich už prostě chráněna není," dodává Tremoliová.
Již předchozí evropské studie se zmiňovaly, že podle statistik umírá více žen na rakovinu plic než mužů. Lékaři si tento jev vysvětlují tím, že plíce kuřaček jsou k rozvoji nemoci náchylnější. Spekuluje se také o tom, že kuřačkám se rodí menší děti a cigarety mohou mít negativní vliv na jejich psychiku. Přesto podle Světové zdravotnické organizace počet evropských kuřaček zůstává konstantní, v zemích jako Francie a Španělsko dokonce stoupá.