Desítky tisíc Američanů trpí prý nemocemi spojenými s toxickým prachem z 11. září 2001. Kromě dýchacích problémů se objevují bolesti hlavy, zažívací choroby či problémy s pamětí. Výskyt rakoviny se u záchranářů zasahujících na místě zvýšil podle některých údajů dokonce o 19 procent.
Je to již deset let, ale teroristický útok na Světové obchodní centrum v New Yorku se lidem stále připomíná. Desítky tisíc jich totiž trpí podle nově zveřejněných studií v odborném časopisu Lancet nemocemi, které nejspíše způsobil toxický kouř z hořících budov a letadel. Vládní program World Trade Centre Health Programme eviduje na 60 tisíc lidí, kteří své problémy spojují s touto katastrofou.
Hořící počítače
Ředitel National Institute for Occupational Safety and Health John Howard označil pro BBC zářijový útok za důvod, proč někteří lidé dál umírají předčasně. Objevují se totiž respirační nemoci jako astma či chronický zánět dutin, svalové či střevní problémy.
"Mnoho lidí si stěžuje, že ztratili schopnost výměny kyslíku a oxidu uhličitého. Plíce jsou zjizvené, což ztěžuje dýchání," popisuje Howard. Lékaři dokonce tvrdí, že po roce 2001 se objevila i nová nemoc pojmenována jako "kašel Světového obchodního centra". Prach, který se z hořících počítačů, světel, budov a letadel šířil po Manhattanu, totiž obsahoval směs chemikálií.
Odborníci tvrdí, že lidé se nadýchali velkého množství těžkých kovů a azbestu z hořících světel a počítačů či benzenu z vybuchlých letadlových nádržích s palivem. Alex Sanchez čistil po nehodě v okolních budovách ventilace. "Svítil jsem si baterkou a viděl jsem třpytivé částečky ve vzduchu, které jsem dýchal," vzpomíná muž, který trpí bolestmi hlavy a má problémy s dýcháním a zažíváním.
Zvýšil se počet lidí s rakovinou
Komplikace se podle rozsáhlé studie uveřejněné v aktuálním odborném časopisu Lancet nevyhnula ani záchranářům. Podle statistik se totiž od roku 2001 o téměř 20 procent zvýšil výskyt rakoviny v tomto oboru. Podle šéfa záchranné stanice v New Yorku Davida Prezanty, s nímž hovořil server CNN, je většina nemocných mezi těmi, kteří sloužili osudné ráno.
"Vidím kolem sebe kolegy, kteří jsou mnohem mladší než já, jak jsou na tom každý den hůř. Je to pomalá a bolestivá smrt, ve které se jim nedostává pomoci, kterou potřebují," dodává Prezanta.
Podle odborníků je možné, že se následky 11. září projevují již nyní, protože množství nebezpečných látek ve vzduchu bylo tak vysoké, že neexistuje srovnání. Navíc zde může hrát roli i psychika nebo jiné momenty, které choroby spouštějí daleko dřív. "Vypadá to, že příštích dvacet let se budeme po zdravotní stránce vyrovnávat s tím, co se 11. září odehrálo," podotýká Howard.