Technologicky vyspělé centrum experimentální medicíny na okraji Havany v těchto dnech pracuje na výrobě medikamentu, který možná bude v příštích letech pomáhat pacientům s cukrovkou i v Česku. Kubánská státní farmaceutická společnost by ráda se svým přípravkem léčícím diabetické problémy s končetinami pronikla do Česka a vůbec Evropy. Právě v těchto laboratořích by se mohla rodit budoucí spolupráce kubánských a českých firem z oblasti zdravotnictví.
Kuba se sice v mnoha ohledech při putování havanskými ulicemi zdá být poněkud strnulá v minulosti, jednou z vzácných výjimek je ovšem zdejší zdravotnictví. Státem plně financované odvětví se za poslední čtvrtstoletí posunulo kupředu tempem, za kterým třeba místní potravinářství či strojírenství udýchaně zaostávají. "Výrazně snižujeme dětskou úmrtnost, každé dítě je očkováno a podařilo se nám vymýtit řadu dříve smrtelných nemocí," řekla manažerka Centra genetického inženýrství a biotechnologií Ibis Portuondová, podle níž se za posledních několik let Kuba dostala z nelichotivých pozic až na druhou příčku za Kanadou pokud jde o nejnižší dětskou úmrtnost.
V kubánských laboratořích v posledních letech vznikla řada léků, které se prosazují na latinskoamerickém, ale i na asijském trhu. Zavedeným pojmem jsou například kubánské léky zmírňující působení rakoviny, která je na Kubě spolu s kardiovaskulárními chorobami nejsmrtelnější nemocí. Průkopníkem se kubánské biomedicínské centrum stalo v přípravě prostředků proti odumírání tkáně v končetinách diabetiků. "Náš produkt bychom rádi nabídli také na českém trhu," prohlásila Portuondová během prezentace kubánských farmaceutických produktů české vládní delegaci vedené náměstkem ministra zahraničí Martinem Tlapou. V Česku je podle statistik téměř tři čtvrtě milionu diabetiků, kterým by preparát proti odumírání tkáně v končetinách mohl pomoci.
Zásadní pro možný úspěch kubánských medikamentů v Česku je přitom splnění bezpečnostních norem platných v zemích Evropské unie, které jsou přísnější než ty na latinskoamerickém trhu. Podle Portuondové by však v tomto ohledu nemusely nastat problémy, neboť společnost dodává léky například na Nový Zéland či na Ukrajinu, jejichž inspekce nezjistily v produktech žádné závady.
Podle náměstka Tlapy prezentace vysoce výkonného biomecicínského centra dokázala, že nejen české firmy mají co nabídnout Kubě, ale že je to i naopak. "Spolupráce v oblasti možného výzkumu léků a jejich distribuce mezi oběma zeměmi má potenciál," řekl Tlapa, který na Kubu odjížděl s cílem otevřít spolupráci hlavně v potravinářství či strojírenství a o možnostech kubánské farmacie jej přesvědčila až návštěva vyspělého centra se 1400 zaměstnanci.
Kubánské léky by mohly pomáhat českým diabetikům
Zdraví
15. 10. 2015 12:01Kubánské centrum experimentální medicíny pracuje na výrobě medikamentu, který by měl pomoct českým pacientům s cukrovkou.
Autor: ČTK Foto: ČTK