Tomáš Berdych by centrum uvítal už na Davis cupu v Rusku, Petra Kvitová by ho navštěvovala nejradši pouze preventivně, Marek Jankulovski by po něm "skočil" už při posledním úrazu nohy. Tak se sportovci vyjádřili k nově otevřenému centru sportovní a preventivní medicíny v Prostějově. Místo je ideální i pro nesportovce, kteří tady zjistí detaily o své kondici a dostanou i sportovní plán.
Mezi první sportovce, kteří si celým centrem prošli, patřil jednadvacetiletý cyklista Jakub Filip. "Velký plus je, že to máme kousek od domova, jelikož jsme místní klub a můžeme takto zjistit, jak se fyzicky cítíme. Jestli jsme schopni zvládat větší zátěž, nebo jestli jsme unaveni. Na mistrovství Evropy jsem byl čtvrtý, šestý ve světovém poháru v Kazachstánu. A to i díky těmto zátěžovým testům. Díky tomu jsme předešli nějaké nehodě. Poznali jsme, že už jsem unavený, že bychom měli zvolnit," řekl Filip, který absolvoval spiroergometrické vyšetření, anebo si zaskákal na dynamo-grafické plošině.
"Na ní diagnostikujeme sílu výskoku, stabilitu a rovnováhu mezi končetinami. Což zase můžeme použít jak u pacientů, tak u těch sportovců. Zjistí se, jak jsou na tom s pohybovým aparátem. Využíváme tady ale třeba i metodu variability srdeční frekvence, která nám umožňuje nahlédnout do autonomního, vegetativního systému sportovce a podle toho určit a dlouhodobě sledovat, jestli je jeho tréninková zátěž optimální, jestli trénuje málo, nebo moc a hrozí přetrénování," uvedl Radim Šlachta, vedoucí centra, ve kterém nechybí ani podologie.
Tady zase sportovci dostanou vložky do bot na míru. "Mohou sem chodit sportovci s tím, že jim nejde ten sportovní výkon tak dobře, hledají rezervy. Potom jsou sportovci, kteří mají dobrou formu, ale chtěli by mít ještě lepší formu a potom jsou tu hobby sportovci, kteří nějak trénují, ale chtějí vědět, zda správně, nebo by měli dělat něco jiného. A potom jsou to lidé, kteří mají sedavé zaměstnání, a kteří by chtěli předejít infarktu, cukrovce. Anebo třeba dvacet let nic nedělali, začít je vždycky riziko a těmto podáme pomocnou ruku," vysvětlil lékař Pavel Stejskal.
Do centra ale možná čas od časů zavítá i Kvitová a Berdych. "Já jsem obecně ráda, že to tady vzniklo. Přeci jen je to sportovní město a my, co tady trénujeme, víme, že ty podmínky máme výborné a tohle je jenom další level toho, co můžeme v tomto městě mít. Doufám, že nám to pomůže ke zlepšení výkonů. Já jsem to využívala hlavně, co se týká kondiční přípravy, nebo když to není zdravotně úplně v pořádku, tak samozřejmě vyhledávám nějaké doktory, fyzioterapeuty. V poslední době jsem měla nějaké problémy, co se týká zdravotního stavu, dostávala jsem nějaké virusy, takže jsem navštívila pár doktorů, ale co se týká nějaké kondiční přípravy, co se týká plic, kolik udýchám kyslíku," svěřila se Petra Kvitová.
"Já musím říct, že se mi na štěstí ta delší zranění vyhýbají, zatím bylo jedno takové vážnější. V roce dva tisíce osm, kdy jsem si v Rusku při Davis cupu přetrhl vazy v kotníku a to mě stálo měsíc, měsíc a půl v sezóně, kdy jsem vůbec nehrál a byl jsem bez turnajů. V té době s tímto byl problém, takže jsem spíš volil možnost, kdy se o mě staral můj fyzioterapeut, který spíš pracoval sám za sebe. Žádné takové centrum nebylo. Tímhle by to samozřejmě bylo mnohem snazší," okomentoval Tomáš Berdych.
U slavnostního přestřižení pásky stál i fotbalista Marek Jankulovski. "Nějaká ta zranění jsem měl. A čím větší péče, tím větší má potom člověk šanci, že se na ten určitý druh sportu vrátí dříve. Takže to jenom vítám. Já konkrétně jsem se vrátil po jedenácti letech do Ostravy, měl jsem problémy s kolenem. Ta péče nebyla úplně ideální a bohužel jsem si to koleno udělal hned znovu, takže to jsou věci, na které člověk potom přijde později a tady to vypadá, že jsou tu různé přístroje a ta technologie tak dopředu, že to to zranění člověku oddálí," uzavřel fotbalista.