Kybersex má velkou budoucnost, předpovídá sexuolog

Zdraví
4. 12. 2018 08:23
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Podle sexuologa Zlatka Pastora se masivně rozšířila virtuální sexualita, při níž sexuální aktivitu zprostředkovávají technologie. Rozvoj technologií a změny charakteru párového soužití vytvářejí nové náměty pro výzkum sexuálního chování. Moderními trendy, evolucí, pohlavní identifikací a orientací i dalšími tématy se zabývá jeho přednáška, kterou v úterý v rámci cyklu Laboratoř mysli pořádá Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) od 17.00 v Městské knihovně Praha.

Informoval o tom v úterý mluvčí ústavu Jan Červenka. NUDZ sídlí v Klecanech u Prahy.

Podle Pastora z lidské sexuality vymizel díky antikoncepci a umělému oplodnění její výlučně reprodukční charakter. "Kybersex se stane pravděpodobně rozhodujícím prostředkem sexuálního uspokojení. Vzniknou účinné prostředky na zvýšení sexuální touhy, genetické modifikace zasáhnou naše tělo i mysl a sexualita konce 21. století se bude podobat té dnešní jako inteligentní telefon Bellově aparátu," uvedl Pastor.

Přednáška se mimo jiné bude zabývat i klíčovou biologickou určeností sexuální identifikace a orientace. Existují teorie o takzvaných sociálně kulturních konstruktech, podle nichž jsou rozhodující pro sebeurčení jedince subjektivní pocity bez ohledu na objektivní skutečnosti. Podle Pastora se pohlavní dvojtvárnost, tedy odlišnosti mozku mezi pohlavími, projevuje prakticky hned od narození a tyto strukturální a funkční odlišnosti se v mozkových oblastech s věkem prohlubují.

"Rozdíly v chování chlapců a dívek sledujeme už od prvních dnů po porodu. Novorozené dívky preferují pohledy na lidské tváře, zatímco chlapci dávají přednost pohledu na mechanické předměty. Ve věku několika měsíců dívky inklinují k panenkám, zatímco kluci k míčkům a autíčkům. První náznaky pohlavní identifikace pak pozorujeme ve věku kolem dvou let, kdy dítě začíná mluvit. Ztotožňuje se s pohlavní rolí, kterou mu automaticky přiděluje okolí," dodal sexuolog.

Podle něj je prostředí, v němž žijeme, sice důležité, ale rozhodující vlivy mají biologické faktory. Například mužská homosexualita může být zřejmě determinována i geneticky. "Rozhodující roli může sehrát také stres matky v těhotenství a různé vnitřní i zevní hormonální vlivy. U homosexuálních mužů pozorujeme i strukturální mozkové odchylky," doplnil Pastor. Naopak bisexualita se u lidí vyskytuje naprosto ojediněle, většina sexuologů její existenci dokonce zpochybňuje. Ještě větší pochybnosti provázejí takzvanou asexualitu.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/ivanovgood

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ