Lék proti malárii? Tři africké země otestují novou vakcínu

Zdraví
24. 4. 2017 18:45
Vakcína se bude testovat na dětech.
Vakcína se bude testovat na dětech.

Malárie je jednou z nejvážnějších infekčních chorob, kterou se ročně nakazí kolem 200 milionu lidí, z toho půl milionu na ni zemře. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že vybrala tři africké země, ve kterých se začne testovat první vakcína proti této nemoci. O projektu napsal The Telegraph.

Mezi nejohroženější skupinu podléhající malárii patří děti do pěti let. Právě na nich se bude v Ghaně, Keni a Malawi příští rok zkoušet nový lék proti zákeřné chorobě. "Vakcína má potenciál ušetřit desítky životů," řekl regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti. Právě země subsaharské Afrika jsou největším ohniskem výskytu malárie.

Testovat se bude u miminek starých pět až 17 měsíců. Lékaři však vidí problém v tom, že některé země nebudou moci zajistit čtyři dávky protilátky pro každé dítě. "Pomalý pokrok v této oblasti je udivující, vzhledem k tomu, že malárie působí již tisíciletí a byla hlavní silou lidského evolučního výběru, který formoval genetické profily afrického obyvatelstva," řekla pro The New England Journal of Medicine.Kathryn Maitland, profesorka v oblasti tropických dětských infekčních chorob, působící na Imperial College London.

Tři zmíněné africké země byly vybrány z důvodu toho, že ačkoliv jsou u nich zavedeny programy prevence a očkování, mají nadále vysoký počet případů nákazy. Státy budou dodávat vakcínu prostřednictvím svých stávajících očkovacích programů, vysvětlila svůj záměr WHO. 

"Globální úsilí v boji proti malárii vedlo k poklesu počtu úmrtí o 62 procent mezi lety 2000 a 2015," řeklo WHO. S jejich tvrzením však nesouhlasí OSN. Podle nich nelze s jistotou říci přesné zlepšení nebo zhoršení, protože tato data mapují 31 zemí v Africe. WHO však pevně doufá k poražení malárie do roku 2040.

Lék vyvinula farmaceutická společnost GlaxoSmithKline. Vývoj léku zabral lékařům desítky let práce a stovky milionů dolarů. Pilotní fáze projektu je financována vakcínovou aliancí GAVI, UNITAID a Globálním fondem pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií.

Autor: -tya-Foto: , ČTK/AP/KAREL PRINSLOO

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ