Lékaři a astronomové spojili síly. Budou léčit rakovinu dalekohledy

Zdraví
21. 2. 2013 15:00
Nový způsob diagnostiky rakoviny by mohl v Británii změnit dosavadní praxi (ilustrační foto).
Nový způsob diagnostiky rakoviny by mohl v Británii změnit dosavadní praxi (ilustrační foto).

Vypadá to, že astronomie a onkologie nemají nic společného, ale opak je pravdou. Dokazují to britští lékaři a vědci z Univerzity v Cambridge, kteří nyní společně pracují na včasném, rychlejším a přesnějším odhalování rakoviny. A jak tvrdí vedoucí projektu, první výsledky vypadají skutečně slibně.

Pokud je pacientovi odebrán vzorek tkáně, dostane se do rukou patologů, kteří s pomocí mikroskopů zkoumají chorobné změny v buňkách. Tak vypadá současná praxe, se kterou by nyní mohl být konec. 

Lékaři pod hlavičkou britské organizace Cancer Research UK se rozhodli, že využijí znalosti a technologii univerzitních astronomů při zkoumání dalekých galaxií, aby se jejich práce zefektivnila.  Stejně jako systém zkoumá hvězdnou oblohu, mohl by objevovat konkrétní druhy proteinů ve tkáních, které potvrzují přítomnost rakovinného procesu.

Jak uvádí pilotní studie uveřejněná v časopisu British Journal of Cancer, nyní se novinka testuje na 20 tisících pacientkách s rakovinou prsu. "Výsledky jsou zatím lepší, než jsme očekávali. Přesnost je totiž srovnatelná s ručním způsobem zkoumání, ale rychlost je mnohonásobně vyšší," uvádí vedoucí projektu Raza Ali.

Neobvyklá technologie by navíc mohla pomáhat nejen s diagnostikou, ale také při samotné léčbě. Dokáže totiž upřesnit množství karcinogenního proteinu v buňkách a určit, v jakém stádiu se choroba nachází. "Je možné, že stejným způsobem budeme časem také ověřovat, zda léčba funguje," píší autoři studie.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ