Pákistán
Lékaři se se potýkají s náporem pacientů nakažených HIV
05.06.2019 14:32
Lékaři na jihu Pákistánu se potýkají s náporem pacientů nakažených HIV, virem způsobujícím AIDS. Od dubna se v oblasti objevilo přes 700 případů, většina nakažených jsou děti. Úřady předpokládají, že za epidemii může opětovné použití jehel a stříkaček a nedostatečná kontrola krevních transfuzí.
"Bylo to pro mě nepředstavitelné," vypráví agentuře Reuters Nazír o dni, kdy se od lékaře dozvěděl, že je jeho šestnáctiměsíční holčička podle testů HIV pozitivní. "Ptal jsem se ho, jestli to myslí vážně, jak se mohla nakazit HIV," říká ve svém domě v městečku severně od Karáčí, hlavního města provincie Sindh. Jeho dcera podstupuje léčbu. Jak se ale nakazila, Nazír neví.
Podle místních úřadů mělo od 25. dubna 681 lidí testy pozitivní na přítomnost viru HIV, 537 z toho byly děti. V jediné lokální státní nemocnici se nechalo otestovat více než 21 tisíc lidí, další kvůli testům navštívili soukromé kliniky. Podle doktora jedné z nich jsou oficiální počty nakažených pouze špičkou ledovce. "Může se to týkat tisíců lidí, ne jen stovek," říká.
Zhruba 60 procent pacientů se nakazilo použitými jehlami a stříkačkami nebo přes krevní transfuzi, která nebyla dostatečně zkontrolována na přítomnost viru, uvedl šéf lokálního programu pro kontrolu AIDS Sikandar Memon.
Policie a zdravotníci počátečním vyšetřováním zjistili, že se o 123 pacientů nakažených HIV staral jeden a týž doktor, a sice Muzafar Ghanghro. Policie ho zatkla 30. dubna a obvinila z usmrcení z nedbalosti. "Nedbalost a lehkovážnost doktora Muzafara Ghanghra byla jedním z hlavních důvodů, proč se virus HIV následně rozšířil," uvádí zpráva vyšetřovacího týmu.
Imtijáz, který se živí jako dělník, říká, že k obviněnému doktorovi vzal své tři děti. Všechny se nakazily virem. "Použil stejnou kapačku na 50 dětí, jehlu nevyměnil," uvedl Imtijáz.
Katastrofální stav zdravotnictví
V Pákistánu je 163 tisíc pacientů s HIV a s AIDS, jen 25 tisíc z nich je registrováno v provinčních a federálních programech pro kontrolu AIDS, uvedl poradce pro oblast zdravotnictví pákistánského premiéra Imrana Chána. Světová zdravotnická organizace (WHO) a americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na žádost Pákistánu vyslalo do země tým odborníků. "Provedou náležité vyšetřování ohledně toho, jak se epidemie objevila. Doufám, že během následujících týdnů budeme mít odpověď," uvedl poradce.
Pákistánská vláda objednala přes 50 tisíc vyšetřovacích souprav na zjištění přítomnosti HIV a v zasažené oblasti zprovozní tři léčebná centra. Dospělí podstupují antiretrovirovou léčbu, pro děti byly objednány léky.
Epidemie ukazuje katastrofální stav zdravotnictví v Pákistánu. V této středoasijské zemi žije asi 208 milionů lidí a skoro třetina populace musí přežít s méně než 3,20 dolaru (73 korun) na den. Většina si proto nemůže dovolit nákladné testy, které je pro zjištění přítomnosti viru potřeba podstoupit. Jen zlomek si může zaplatit pořádnou léčbu, která většinou zahrnuje pravidelné cesty do metropole Karáčí.
"Prodal jsem kvůli léčbě všechny své cennosti. Už ale nemám dost peněz, abych mohl jezdit do Karáčí každý měsíc pro léky pro dítě," říká muž, který bydlí v malé vesničce v regionu. Jeho manželka a dítě v květnu podstoupily testy a měly pozitivní výsledky, stejně jako jeho synovec. Jak se nakazili, neví. "Jen v naší vesnici je 16 případů HIV. Nikdo sem nepřijel, aby se o naši situaci zajímal," říká.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.