Před cestou do Brazílie by se čeští turisté měli podle prezidenta Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislava Maďara vybavit účinnými repelenty a během pobytu je používat. Hrozí nákaza horečkou dengue od infikovaných komárů. Proti této virové infekci není očkovací látka ani lék a například loni si ji dovezlo ze světa 13 Češek a Čechů.
Od začátku roku bylo v brazilském federálním státě Rio de Janeiro hlášeno téměř 20 tisíc případů, z toho téměř 64 procent v hlavním městě Rio de Janeiro. "Denně se v tomto turisticky populárním městě nakazí nejméně 170 osob. Dosud zde bylo následkem infekce zaznamenáno jedno úmrtí," řekl Maďar.
Vysoký počet případů hlásily i další brazilské státy - Campo Grande, Mato Grosso do Sul, kam však turistické cesty směřují méně často. "Počet zahraničních návštěvníků směřujících do hlavního města Brazílie je však neporovnatelně vyšší. Všem českým turistům doporučujeme pečlivou aplikaci účinných repelentů na kůži, a to i během dne, nejen v noci, kdy je přenašeč horečky dengue nejaktivnější," uvedl lékař.
Dengue se projevuje horečkou, velmi silnou bolestí hlavy a končetin, méně často také vyrážkou a dalšími komplikacemi. Nemoc se vyskytuje ve většině tropických oblastí Asie a Afriky, v Tichomoří, Texasu, karibské oblasti a Latinské Americe. Přímý přenos z člověka na člověka nebyl potvrzen. Inkubační doba je od tří do 14 dní. Léčba se zaměřuje na úlevu od bolestí a horečky a zavodnění.
Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové jako aspirin se nesmějí podávat, zvyšují riziko krvácení. Na ochranu před poštípáním komáry radí odborníci vhodné oblečení, repelenty a moskytiéry. Těhotné ženy a děti mladší dvanácti let se mají poradit o použití repelentů s lékařem či lékárníkem. Pro kojence do tří měsíců věku se použití repelentů nedoporučuje, lze však repelentem ošetřit jejich lůžka a sítě.