Lékařka: Zapomeňte na antidepresiva. Měla by se předepisovat hudba

Zdraví
14. 7. 2018 05:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Předepisování antidepresiv je podle doktorky Laury Marshall-Andrewsové mnohdy zbytečné a nedokonalé. Zakládá proto organizaci, která se snaží prosadit nové metody pro lékaře. Tvrdí, že doktoři potřebují flexibilitu a svobodu.

Lékaři by měli být schopni předepsat hudbu, umění a tvůrčí kurzy pro pacienty s depresí, tvrdí Marshall-Andrewsová, která vede průkopnickou organizaci v Brightonu. Domnívá se, že rozhodnutí by zvýšilo duševní zdraví tisíců lidí.

"Věřím, že lékaři by měli být schopni předepisovat svým pacientům umění, hudbu, nebo tvůrčí kurzy, stejně tak doplňkové terapie, jako je akupunktura," řekla lékařka. "Zjistili jsme, že akupunktura pomáhá v oblasti chronických onemocnění i duševních chorob."

Její poznámky přicházejí uprostřed obrovského zásahu do výdajů Národních zdravotnických služeb, který oznámila předsedkyně vlády Theresa Mayová během velkého projevu v Londýně minulý měsíc. Mayová slíbila pro zdravotnictví v příštích letech 20 miliard liber za "nejhorší zimu", když viděla, že frustrovaní lékaři potřebují více finančních prostředků. Británie každoročně vynakládá 266 milionů liber na léčbu antidepresiv, sazba předpisu se za posledních patnáct let téměř zdvojnásobila.

Šetření, které se uskutečnilo v loňském březnu, ukázalo, že více než milionu pacientům jsou zbytečně podávána antidepresiva nebo sedativa. Lékaři byli obviňováni za to, že pilulky předepisují téměř každému, protože čekací listiny pro hloubkovou léčbu jsou příliš dlouhé.

Lékařka se ovšem domnívá, že nové metody by mohly v budoucnu zabránit dalšímu nadměrnému financování. Její slova potvrzuje projekt HERA, který proběhl před čtyřmi lety, kdy došlo k propojení léčby a hudebního umění. Tři čtvrtiny členů skupiny HERA našly nové přátele - také to může pomoci proti osamělosti, která je častou příčinou deprese. Devadesát procent účastníků pěvecké skupiny se začalo zabývat i dalšími kulturními aktivitami a zaznamenali obrovský nárůst pohody.

Jeden z deseti dospělých je závislý na nějaké formě antidepresiv. Léky fungují tak, že zvyšují hladiny chemických látek v našem mozku, známé jako neurotransmitery, včetně serotoninu. Užívání antidepresiv trvá obvykle šest měsíců, ale někteří pacienti mohou být instruováni, aby je užívali neurčitě dlouhou dobu. Mezi vedlejší účinky patří pocit rozrušení nebo úzkosti, nevolnost, poruchy trávení, bolesti hlavy a nízká sexuální schopnost. Vzácným, ale smrtícím vedlejším účinkem je "serotoninový syndrom", který způsobuje záchvaty, nepravidelný srdeční rytmus a bezvědomí. Většině pacientům antidepresiva opravdu pomáhají, ale na mírnou formu deprese nebývají příliš účinná.

Autor: -ter- Foto: , pixabay.com/stevepb

Další čtení

Plastických operací přibývá hlavně mezi ženami 40 plus, říká expert

Zdraví
18. 4. 2025

Co s nadýmáním, plynatostí, pocitem plnosti či mírnými křečemi v břiše?

Zdraví
17. 4. 2025

Jak překonat strach ze zubaře a pečovat o svůj úsměv

Zdraví
16. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ