Lidé po mrtvici životní styl nevylepšili, chybí centra sledování

Zdraví
22. 12. 2015 11:00
Třetina lidí po mrtvici stále kouří, problémem je i obezita, cukrovka či vysoký tlak.
Třetina lidí po mrtvici stále kouří, problémem je i obezita, cukrovka či vysoký tlak.

Pacienti po mrtvici svůj životní styl nevylepšili, zjistil tým centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze v čele s Renatou Cífkovou. Podle výzkumníků totiž chybějí v Česku specializovaná centra pro dlouhodobé sledování těchto vysoce rizikových nemocných, kde by odborníci lidem s nutnou změnou životního stylu pomohli.

Výzkumníci sledovali 736 pacientů hospitalizovaných po první mrtvici a znovu je vyšetřili po zhruba 16 měsících. Zjistili, že třetina lidí i po mrtvici kouří. Velkým problémem je obezita, zejména u žen, 47 procent pacientek je obézních, 32 procent má cukrovku. Hojný je výskyt i dalších rizikových faktorů jako vysoký tlak a cholesterol. Během 36 měsíců sledování zemřelo 159 nemocných, což je více než pětina.

"Naše výsledky jednoznačně ukazují, že péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou není v Česku ideální. Většina je pouze v péči praktických lékařů. Chybějí specializovaná centra pro dlouhodobé sledování těchto vysoce rizikových nemocných, kde by byla uplatňována režimová doporučení a farmakoterapie," sdělila Cífková.

Velký problém vidí i v tom, že jen malá část pacientů je zapojena do rehabilitačních programů a psychoterapie je u nich téměř opomíjena.

Za projekt Sekundární prevence a prognóza nemocných po cévních mozkových příhodách převzal tým v těchto dnech Cenu ministra zdravotnictví.

Projekt, který byl ukončen 31. prosince loňského roku, zjišťoval základní rizikové faktory u ischemických a krvácivých cévních mozkových příhod. Výzkumníci analyzovali, jak jsou využívána odborná doporučení pro prevenci u pacientů po mrtvici v běžné praxi. Sledovali také přežívání pacientů po mrtvici a faktory s tím související.

Česko má národní cerebrovaskulární program a vybudovalo síť specializovaných center pro akutní pacienty. Chybí mu ale následná péče zaměřená na to, aby se mrtvice u pacientů neopakovala.

Mrtvice postihne ročně přes 35 tisíc Češek a Čechů, až třetina zemře a třetina má trvalé následky. Následkům lze předejít včasnou akutní péčí, zmírnit je lze dlouhodobou rehabilitací.

Za péči o nemocné cévní mozkovou příhodou se v ČR podle odborných odhadů vydá 40 miliard korun ročně.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ