Lidem s vysokým krevním tlakem stárne mozek rychleji

Zdraví
5. 11. 2012 11:45
Vysoký krevní tlak dělá starosti nejen kardiologům.
Vysoký krevní tlak dělá starosti nejen kardiologům.

Vysoký krevní tlak nepředstavuje riziko jen pro srdce, ale také pro mozek. Američtí lékaři z centra pro léčbu Alzheimerovy choroby při Kalifornské univerzitě zjistili, že zvýšené hodnoty krevního tlaku způsobují předčasné stárnutí mozku, a to nejen u seniorů. Čtyřicetiletý člověk tak může mít mozek ve stadiu, které by mělo nastat až za sedm let.

O negativním vztahu vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních problémů lékaři hovoří již dlouho. Američtí neurologové se ale rozhodli zjistit, jak se vysoký systolický tlak (hodnota udávaná při měření tlaku jako první - pozn. red.) podepisuje na myšlení a kognitivních schopnostech lidí.

Z výsledků studie publikované z odborném časopisu Lancet Neurology vyplývá, že hypertenze má vliv na šedou a bílou hmotu, které tvoří základní stavební kameny neurologického systému. Ve čtyřiceti letech má člověk se zvýšeným krevním tlakem mozek  o sedm let starší než jeho vrstevníci.

Jak si správně změřit tlak:

Půl hodiny před měřením nepijte nápoje s kofeinem a necvičte.
Seďte rovně s opřenými zády.
Manžetu správné velikosti (v případě nadváhy zvolte větší velikost) umístěte na paži v úrovni srdce.
Podepřete si paži a mějte obě chodidla na podlaze.
Během měření nemluvte.
Změřte se třikrát v několikaminutových intervalech a vypočítejte průměrný krevní tlak.
Zaznamenejte své měření a výsledky konzultujte s lékařem.

Zdroj: Česká společnost pro hypertenzi

"Vzkaz je jasný - lidé by již od mládí měli sledovat a léčit svůj krevní tlak. Většina z našich dobrovolníků zapojených do výzkumu byla bez problémů, takže nedostatek symptomů neznamená, že se nic neděje," píše v úvodu studie její autor Charles DeCarli z Azheimer Disease Center.

První změny na struktuře mozku se objevovaly nejen u starších lidí, ale také u třicátníků a čtyřicátníků. Stačí, aby pacient měl jen lehce zvýšený krevní tlak pohybující se kolem 140/90 mm Hg, což je považováno za hraniční hodnotu před nutností nasadit léčbu.

"Hypertenze skutečně představuje velký problém, protože se vyvíjí velmi pomalu i několik desítek let. Organismus si na změnu zvykne, pacienta nic nebolí a porucha se projeví až fatálními následky," potvrzuje předseda České společnosti pro hypertenzi Jan Filipovský.

V Česku jsou podle odhadů Světové ligy proti hypertenzi přes dva miliony pacientů s vysokým krevním tlakem. Lékaři však upozorňují, že další sta tisíce o svých problémech vůbec nevědí. Jen zlomek lidí vyhledá odbornou pomoc. Hypertenze je přitom chronická nemoc, kterou lze ovlivnit nejen léky, ale také změnou životního stylu.

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ