Lidé, kteří mají problém s hraním na automatech či na internetu a chtějí ho zvládnout, mohou využít nového programu na webu www.koncimshranim.cz. Pokud výsledky internetového testu potvrdí závislost, mohou se hráči a hráčky zapojit do on-line terapie. Projekt zahájila organizace Sananim. Podle výroční zprávy o hazardním hraní za rok 2016 v Česku přibývá lidí se závislostí na hraní automatů, internetových hazardních her či na sázení. Podle odborných odhadů jich loni mohlo být až 120 tisíc. Problémy s hraním mohlo mít přes půl milionu Čechů a Češek.
"V pomoci je klíčová dostupnost. Přijít do poradny či ambulance je zásadní krok. Člověk k němu musí mít vážné důvody. Ty jsou větší než u vyplnění testu na internetu," řekl vedoucí Drogového informačního centra organizace Sananim Josef Šedivý. Díky internetovému programu by lidé s potížemi mohli získat pomoc dřív.
Kvůli hraní mnozí hráči či hráčky upadají do dluhů a rozpadají se jim vztahy. Průměrný dluh podle výroční zprávy loni dosahoval 1,2 milionu korun. Celkem lidé v hazardních hrách minulý rok prohráli 39,3 miliardy korun.
Organizace Sananim loni otevřela ambulanci pro hráče. Působí v ní terapeuti, právní specialistka i další odborníci. Za první rok se věnovali čtyřem stovkám klientů a 90 jejich blízkým. Ambulantní léčba trvá zhruba půl roku. "Zvláštní a pro nás v začátcích překvapivá byla vzdělanostní skladba hráčů. Středoškoláků bylo 60 procent, vysokoškoláků 20 procent. Každý si představuje gamblera, který tráví čas v herně v nonstopu. Je to ale v průměru osmatřicetiletý muž, vzdělaný, kvalifikovaný, s prací a dobrým ohodnocením," uvedl vedoucí Gambling ambulance Marcel Ambrož. Podle něj hráči obvykle vedou dvojí život.
Na webu si zájemci mohou vyplnit test. Pokud výsledek ukáže na problém s hraním, může se hráč zapojit do terapeutického programu. S experty je v kontaktu zhruba jednou týdně. Vyplňuje pravidelně svůj internetový deník. Zaznamenává do něj podrobnosti o okamžicích, kdy se mu chtělo hrát - třeba s kým, kdy a kde byl. Tento scénář může ukázat, že má člověk chuť na hraní v určitých situacích. Podle toho se zaměřuje terapie. Tento postup se osvědčil i u jiných závislostí.
"Poslední studie ukázaly, že to, co se děje v těle hráče, je z 93 procent podobné tomu, co se děje uživateli heroinu. Člověk nehraje kvůli výhře, ale kvůli prožitku, mění se vědomí," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Rád by usiloval o to, aby i internetové herny nabízely hráčům pomoc. "Herní společnosti mají algoritmus, který umí odhadnout, jak hráč hraje. Podle toho ho motivují k dalšímu hraní. Bylo by dobré to obrátit. Místo motivace by hráče měly v určitém okamžiku zastavit a nabídnout mu pomoc," uvedl. V kamenných hernách kontakty na poradny být musí.
Náklady na internetovou terapii jsou podle Šedivého zhruba desetkrát nižší než na tradiční léčbu. Místo desetitisíců dosahují několika tisíc korun. Podobný program, který Sananim před časem připravil pro kuřáky marihuany, ukázal vysokou úspěšnost on-line terapie. Dosahovala asi 80 procent. Projekt se hradí z dotací Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Vývoj internetového terapeutického systému vyšel zhruba na půl milionu korun.