V budoucnu se možná budeme léčit jídlem. I když to zní jako sci-fi, takzvané funkční potraviny už dnes dobývají svět a pomáhají při řešení zdravotních problémů.
Různě vylepšené jídlo se postupně stává součástí našeho života. Kupujeme sůl obohacenou o jód, jogurty s větším obsahem "hodných" bakterií i margaríny obsahující omega tři mastné kyseliny.
Ve Výzkumném ústavu rybářském a hydrobiologickém Jihočeské univerzity nyní zkoumají, jak lze pozitivně ovlivnit kvalitu kapřího masa díky různým způsobům krmení. Kapři kromě běžných obilnin dostávají potravu obsahující rostlinné oleje, například řepkový nebo lněný. Výsledkem je maso s vyšším obsahem omega tři mastných kyselin. Tyto esenciální nenasycené mastné kyseliny chrání srdce před vznikem chorob a pozitivně ovlivňují jeho funkci. Současně snižují hladinu krevních tuků a zabraňují usazování cholesterolu.
ČTĚTE TAKÉ: Za nadváhu mohou i dětské pořady
Kurzy lobbují za kapra. Mají oživit zájem o českou rybu
Na výzkumu se podílí i Institut klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) a Lázně Poděbrady. Pacienti, kteří prodělali operaci srdce a zotavují se v lázních, dostávají kapří dietu obsahující dvakrát týdně maso ze speciálně upraveného kapra.
Ačkoliv výzkum stále probíhá, už nyní jsou k dispozici první prozatímní výsledky. "Jsou velmi dobré jak ve smyslu zlepšení hladiny tuků v krvi, tak při hojení operační rány," vysvětluje Věra Adámková, přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM. Příští rok bude výzkum „zdravého" kapra ukončen a je otázkou času a zájmu firem, jestli se dostane i na pulty obchodů.
Více si přečtěte v časopisu Instinkt, který vyšel 13. května 2010.
Foto: Jan Zatorsky