Máte rakovinu? Za potravinové doplňky neutrácejte

Zdraví
29. 7. 2015 15:05
Pacienti si často pořizují "zázračné" doplňky a imunostimulanty, které ve většině případů neprošly testováním (ilustrační foto).
Pacienti si často pořizují "zázračné" doplňky a imunostimulanty, které ve většině případů neprošly testováním (ilustrační foto).

Téměř půl milionu Čechů trpí rakovinou, každý rok lékaři odhalí kolem 75 tisíc nových případů a třicet tisíc pacientů nemoci každoročně podlehne. Často se přitom zapomíná na výživu nemocných v průběhu léčby. Jak bojovat proti jejich podvýživě a do čeho raději neinvestovat?

Téměř šedesát procent onkologicky nemocných pacientů je ohroženo podvýživou a u dvaceti tří procent z nich je riziko střední až vysoké. Výzkum uskutečněný v rámci Nutričního dne v onkologii založený na datech z více než čtyř desítek onkologických pracovišť odhalil, že během prvního půl roku léčby ztratí přinejmenším pět procent váhy více než 27 procent pacientů.

Zhruba třetina všech nádorových onemocnění přitom souvisí s tím, co konzumujeme. A strava může také zásadně ovlivnit průběh léčby i vznik nádorů. "Výživa zlepšuje nejen kvalitu života nemocného, ale pomáhá mu dobře zvládnout náročnou onkologickou léčbu, a to jak chirurgickou a biologickou, tak léčbu zářením a chemoterapií. Dále pomáhá dodržet předepsané dávky a intervaly léčby, snižuje počet akutních hospitalizací i počet přidružených infekcí. Naopak podvýživa vše uvedené zhoršuje a tím ovlivňuje prognózu onemocnění," uvedla lékařka Petra Holečková z Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce.

Nejzásadnější je podle ní přiměřenost, pestrá strava, příjem bílkovin a ostatních živin i dodržování pitného režimu. Jednostranné diety lékaři rozhodně nedoporučují. Důležitý je také pohyb, ideálně nordic walking zapojující svaly celého těla. Ve své praxi se odborníci setkávají také s pacienty, kteří se rozhodli svůj nádor vyhladovět a živí se pouze zeleninovými šťávami. To ovšem vede k opačnému efektu - nádor roste zcela autonomně a ke svému růstu si opatří nutné živiny i na úkor organismu, který s pokračujícím růstem nádoru chátrá.

V prevenci proti rakovině jsou prospěšná například rajčata, brokolice, zelí či česnek a cibule.Pozor na hormony

Základem tvorby vhodného jídelníčku nemocného je individuální přístup závisejících na mnoha faktorech. Strava by se měla lišit se u pacientů, kteří podstupují operaci, ozařování, chemoterapii nebo hormonální léčbu. Při radioterapii nebo chemoterapii totiž hrozí ztráta hmotnosti, zatímco u hormonální léčby její nabývání.

"Člověk, který trpí nechutenstvím, by měl jíst, co mu chutná a v dostatečném množství. Pacient podstupující hormonální léčbu by se měl vyvarovat například tučných jídel, nadbytku sladkého a všemu, co může podporovat vznik obezity a následně metabolického syndromu," upozorňuje Holečková. To platí například u pacientů trpících rakovinou prostaty. Jde o hormonálně závislý nádor a jeho tvorbu může ovlivnit vysokoenergetická strava a nadměrný přísun tuků, které nalezneme i v červeném mase.

Právě karcinom prostaty, jímž trpí šedesát tisíc Čechů, bývá mnohými vnímán jako onemocnění, které není v oblasti výživy příliš rizikové. To se však v určité fázi onemocnění mění a je třeba vyhledat odbornou radu. Výživě vhodné pro tuto diagnózu se věnují také stránky www.rakovinaprostaty.org, kde se pacienti dozvědí potřebné informace.

Obézní podvýživa

Kapitolou samou pro sebe jsou "zázračné" doplňky a imunostimulanty, které si pacienti mnohdy pořizují (nebo jim je poskytují jejich blízcí). Velká část preparátů přitom neprošla testováním a mohou také nebezpečně reagovat s léky. "Hlavní je výživa, potravinové doplňky nedoporučuji. Je lepší ušetřit finance a pořídit si za ně kvalitní jídlo, které nemocnému chutná a prospívá mu," řekla TÝDNU Holečková. Podle ní se mnohdy u pacientů, kteří se o výživu začnou zajímat, také probudí větší chuť k jídlu.

Málokdo si navíc uvědomuje, že podvýživa může během nemoci trápit i obézní pacienty, jejichž organismu chybí potřebné látky. Nemocní by ve všech případech měli konzultovat svůj stav a jemu odpovídající výživu v nutričních ambulancích, jejichž přehled naleznete zde. Do budoucna by však bylo potřeba jejich počet navýšit.

JAK SE CHRÁNIT?
V prevenci proti rakovině jsou prospěšné potraviny obsahující antioxidanty, mezi něž patří rajčata, zelený čaj, brokolice, kapusta, květák, zelí, kedlubna, celer, česnek a cibule. Opomíjet by se neměly ani luštěniny (jsou plné proteinů, vitamínů nebo vlákniny) či bílé jogurty (mají mimo jiné antibakteriální účinky).

Autor: Markéta BajerováFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ