Ženy, které kouří během těhotenství, riskují, že se jejich dítě narodí s rozštěpem rtu či deformovanou rukou. Vyplývá to z britské studie, která se zaměřila na vztah mezi cigaretami a vývojovými defekty dětí narozených za posledních 50 let. Podle odborníků se tak vrozené vady řadí mezi vědecky podložené negativní dopady kouření na vývoj plodu.
"Spolu s rizikem potratu či nízké porodní váhy je to další důvod, proč přestat kouřit," vzkazují vědci z University College London na serveru BBC. Podle nich by se měla každá matka dozvědět o tomto riziku a své chování tomu přizpůsobit. Osvěta se totiž zaměřuje pouze na obecná varování, nikoli na konkrétní rizika.
"Nyní máme jasné vědecké důkazy o tom, kolika procentům skutečně hrozí riziko vzniku rozštěpu rtu či vážné zažívací problémy," tvrdí vedoucí projektu Allan Hackshaw. Spolu se svými kolegy analyzoval více než 174 tisíc případů za posledních 50 let.
Pokud žena kouří, zvyšuje se riziko deformace končetiny o 26 procent, vznik rozštěpu rtu či patra o 27 procent. Zřejmě nejvážnější se však ukazuje nebezpečí rozštěpu břišní stěny, při kterém dochází k výhřezu orgánů do dutiny břišní. Pravděpodobnost této vady se kvůli cigaretám zvyšuje prý až o polovinu.
V Česku podle odhadů kouří každá pátá nastávající maminka. Jen za rok 2009 se podle Národního registru vrozených vad narodilo 1780 dětí s defekty, přičemž rozštěpy a zažívací potíže patří mezi nejčastější. "Mezi ženami stále koluje přesvědčení, že kvůli cigaretám zůstane plod menší a porod bude snadnější. Podobné úvahy jsou ale mylné a vedou k vážným poškozením dětí," dodává Hackshaw.
O kolik se zvýší riziko vzniku vrozené vady, pokud matka kouří: |
Chybějící či deformovaná končetina 26 % Rozštěp rtu či patra 28 % "Koňská" noha 28 % Zažívací problémy dítěte 27 % Deformace lebky 33 % Oční vada 25 % Rozštěp břišní stěny 50 %
Zdroj: studie University College London |