Paralyzující bolest hlavy doprovázená nevolností, poruchou vidění a citlivostí na světlo a zvuky. Migrénou trpí přibližně každý desátý člověk. Přesto se jedná o onemocnění, které značná část společnosti považuje za "obyčejnou bolest hlavy" a podceňuje ho. Kvalitu života však ovlivňuje podobně negativně jako diabetes. "Volně prodejné léky proti bolesti nejsou řešení," upozorňuje neurolog David Doležal. Novinkou v oblasti prevence je nyní cílená biologická léčba.
Migréna se od běžné bolesti hlavy odlišuje celou řadou příznaků, které dokáží pacienta kompletně ochromit a vyřadit ze života. Projevuje se jednostrannou nebo pulzující bolestí hlavy, kterou často doprovází zvracení a přecitlivělost na světlo a hluk. Délka popsaného stavu se obvykle pohybuje mezi 4 až 72 hodinami.
Postihuje populaci v nejproduktivnějším věku a je doménou žen. "Jde o prudkou bolest hlavy, vzniká často v souvislosti s menstruací. U dívek se typicky objevuje v pubertě a mizí s menopauzou, ale nemusí to platit vždy," vysvětluje předseda Sekce pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy, lékař David Doležil.
"Měla jsem pocit, že mi vypadnou oči z důlků nebo odletí část hlavy," popisuje své zkušenosti s migrénou Zuzana. Následovala dlouhá cesta k nalezení správného léku. "Přestala jsem kouřit, pít alkohol a nejím ani hořkou čokoládu," vyjmenovává některé spouštěče bolesti. Místo obvyklých sedmnácti migrén za měsíc se nyní potýká se čtyřmi.
Dieta nepomáhá
Migréna je navíc zrádná. Neodhalí ji ani magnetická rezonance ani EEG. A ačkoli je třetím nejběžnějším onemocněním na světě, lidé ho často podceňují. O svém problému s lékařem nemluví a bolesti řeší pomocí volně dostupných léků proti bolesti. Nefungují ani alternativní způsoby léčby, jako je akupunktura nebo speciální dieta.
"Každý pacient by měl začít u svého praktického lékaře, s nímž svůj problém konzultuje. Podle závažnosti onemocnění jej následně doporučí na specializované neurologické pracoviště," vysvětluje Doležil a dodává, že na akutní léčbu migrény jsou určeny léky ze skupiny triptanů. V mozku blokují určité receptory, a brání tak dalšímu rozvoji bolesti.
Preventivní léčba, která zabrání, aby migréna vůbec nevznikla, dosud však na trhu chyběla. Podle Doležila se však situace mění. "Novou možností v léčbě migrény je cílená biologická léčba, která může snížit počet migrenózních dnů, intenzitu záchvatů a jejich četnost," říká s tím, že lék sice zatím neproplácí pojišťovna, ke koupi už ale na trhu je.