Netradiční pomoc
Místo pilulek melodie. Hudba dokáže pomoci i lidem po mrtvici
09.12.2012 18:04 Původní zpráva
Poslech vhodné hudby dokáže téměř zázraky. Podle předních lékařů může dokonce pomoci pacientům, u kterých klasická léčba nezabírá či trvá příliš dlouho. Tajemství muzikoterapie a jiných hudebních terapeutických technik přitom začínají objevovat také české nemocnice.
Jedno odpoledne se lidem po mrtvici věnuje rehabilitační sestra, druhý den si titíž pacienti jdou zahrát na klavír. Tak by podle návrhu Evropské neurologické společnosti mohla vypadat rehabilitace po cévní mozkové příhodě. Z jejich výzkumů totiž vyplývá, že lidé, kteří se věnují poslechu hudby či melodii přímo sami produkují, se s neurologickými problémy vyrovnají mnohem rychleji.
"Již za deset dní hry na klavír jsme pozorovali zásadní změny v předním laloku. Přisuzujeme to neuroplasticitě mozku, což je vlastnost, díky které se při určité činnosti obnovují dráhy a neuronové spoje důležité pro přenos informací," vysvětlila časopisu TÝDEN neuroložka Elise Houdayerová z milánské University Hospital San Raffaele.
Lékařka ve své praxi běžně pracuje s hudbou jako léčebným prostředkem. Nejlepších výsledků prý dosahuje u pacientů, kteří mají bolesti, utrpěli šok či mrtvici.
* Využívá se muzikoterapie i v Česku?
* Komu může hudba skutečně pomoci?
* Co dělají tóny s naším tělem?
* A který druh hudby má sílu skutečně léčit?
Na tyto a další otázky naleznete odpověď v novém čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 10. prosince.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.