Lékaři z Fakutní nemocnice v Motole úspěšně provedli unikátní operaci, při které pacientce vyoperovali ledvinu zasaženou rakovinou nejšetrnějším možným způsobem. Čeští odborníci využili poznatků svých zahraničních kolegů a poprvé v Česku využili možnosti jednoportové laparoskopie, kdy po celé operaci zůstane nemocnému pouze 1,5 centimetrová jizva.
Na motolské urologické klinice se běžná laparoskopie, ke které je potřeba tří otvorů v břiše, využívá od roku 2004. Přestože se tato metoda setkala s úspěchem u odborníků i pacientů, nový typ laparoskopie nabízí ještě více výhod. "Pacient se rychleji hojí, má méně pooperačních bolestí, nižší riziko vzniku infekcí a v neposlední řadě také drobnější ránu," vysvětlila mluvčí Fakultní nemocnice Motol Eva Jurinová.
Dvaašedesátiletá žena podstoupila operaci v úterý ráno a podle Jurinové se jí daří dobře. "Pacientce zůstane jedna ledvina a pokud nenastanou komplikace, půjde za čtyři dny domů a do dvou týdnů se vrátí i do běžného režimu," dodala. Podle přednosty kliniky Marka Babjuka, který operaci vedl, se však i tento zákrok používá jen v případě, že rakovina nezasáhla okolní orgány a tkáně.
Samotný postup se od klasické laparoskopie mnoho neliší, jen místo tří otvorů se udělá řez pouze jeden, který umožňuje přístup k postiženému orgánu. "Odstranění ledviny z jednoho portu je náročnější pro operatéra, nikoli pro pacienta," zdůraznil Babjuk, podle kterého jde tato metoda ruku v ruce s celosvětovou snahou o co nejšetrnější medicínské zákroky.