Mocná síla ashwagandha

Zdraví
21. 12. 2022 13:57
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Trápí vás stres, špatný a neklidný spánek, úzkost nebo oslabená imunita? S tím vším si dokáže skvěle poradit Ashwagandha (ašwaganda) neboli indický ženšen. Tato neuvěřitelně účinná bylinka je známá v Indii a Číně už tisíce let, kde jí přezdívají "Královna bylin". Její pověst je ve znamení blahodárných účinků na lidský organismus, které jsou známé v rámci ájurvédy po tisíciletí a v západním světě je potvrdily desítky vědeckých studií. Pojďme si ale účinky této rostliny a ji samotnou více přiblížit.

Ashwagandha patří mezi adaptogenní rostliny, což je skupina rostlin, které zvyšují odolnost organismu vůči stresovým situacím. "V období, kdy pociťujeme zvýšený stres a zažíváme stresové situace v práci, ve škole nebo v soukromí, je vhodné užívat právě tuto adaptogenní bylinu. Ashwagandha pomáhá stabilizovat fyziologické procesy v těle a pomáhá lidskému organismu vypořádat se se stresem. Účinnou a přírodní cestou tak můžeme vyřešit náladovost, úzkost, deprese nebo třeba špatné usínání," sděluje odborník na bylinné doplňky stravy David Herold ze společnosti Herbs Energy (Herbsenergy.cz). V době zvýšené stresové zátěže je potřeba tělu ulehčit fungování a adaptogeny představují skvělé řešení osvědčené tisíci lety.

Tato stálezelená rostlina s červenými plody dorůstá do výšky až 200 cm. Pochází z Indie, ale najdeme ji také v Africe a některých částech Středomoří. Zvládne přežít jak při vysokých, tak i velmi nízkých teplotách. Dokáže se tak adaptovat na různé extrémní podmínky a díky tomu pomáhá i nám adaptovat se na různé stresující situace. Účinné látky se nacházejí hlavně v kořenu rostliny.

Stopka stresu a úzkostem

ilustrační foto.

Deprese, stres, úzkosti a špatná nálada se stavají každodenní součástí čím dál větší skupiny lidí. Poslední roky jsou plné nátlaku na lidskou psychiku (pandemie, válka, zdražování), což se pak odráží na celkovém prospívání duševního i fyzického zdraví. "Ashwagandha působí velice dobře proti stresu a na vznikající úzkostné stavy. Ovšem je potřeba nezapomenout, že účinek ashwagandhy pravděpodobně ucítíte až v delším časovém období. Tradiční čínská medicína a ájurvéda doporučují brát ashwagandhu 1-3 měsíce. Někteří mohou zaznamenat snížení stresu a zlepšení nálady už v prvních týdnech, u někoho to může nastat až třeba v druhém měsíci. Pro maximální efekt je potřeba ashwagandhu brát 3 měsíce. To dokazují i vědecké studie, které v posledních letech proběhly. Vybírejte pokud možno silnější produkty s kvalitním extraktem, ideálně ty, kde je minimální denní dávka 600 mg extraktu bylinky," radí Herold. Vždy je lepší vydat se přírodní cestou, což samozřejmě jde ruku v ruce i s minimalizací a případným odstraněním stresových faktorů v životě. Za ty lze považovat vše, co na tělo a mysl působí zátěží. Právě adaptogeny, tudíž i ashwagandha, pomáhají lidem stresovým faktorům čelit, mnohem lépe je snášet a nechat se jimi méně ovlivňovat.

Podpora imunity

Snížení stresu je propojeno i se zlepšením funkce imunitního systému, a tudíž i snížení zánětlivosti v těle. Ashwagandha podporuje a vytváří protizánětlivé prostředí v organismu a je často používána jako podpora léčby zánětů a zánětlivých onemocnění. V zimním období je potřeba imunitu podpořit, a postarat se tak o dobrou obranyschopnost organismu před různými viry a bakteriemi.

Desítky vědeckých studií potvrdily mnoho dalších pozitivních vlivů aswaghandhy na lidský organismus:

Zlepšení funkce štítné žlázy, snížení příznaků únavy nadledvin, zlepšení fyzické výdrže a vytrvalosti, snížení degenerace mozkových buněk, stabilizace hladiny cukru v krvi, snížení hladiny cholesterolu, zpomalení degenerace mozkových buněk, zlepšení hormonální rovnováhy, optimalizace krevního cukru, pomáhá při léčbě neplodnosti a zvýšení libida.

Autor: - red -Foto: , Herbsenergy.cz / UNSPLASH

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ