Může být stres návykový? Podle některých lékařů ano

Zdraví
8. 9. 2012 08:45
Stres dokáže dodat energii, ale také přivést na pokraj kolapsu.
Stres dokáže dodat energii, ale také přivést na pokraj kolapsu.

Nadmíra stresu nemusí vést jen k neklidnému spánku a některým zdravotním komplikacím. Podle části neurologů a psychologů je stres pro tělo určitý typ drogy a člověk se na něm může stát závislým. Máme se skutečně vytíženosti obávat?

Téměř polovina Čechů se loni stresovala více než v předchozích letech. O polovinu více lidí kvůli tomu vyhledalo psychologickou pomoc. Většina z nich si stěžuje na nesplnitelnost všech svých povinností, naprostý nedostatek času na odpočinek či problémy se spánkem.

Stres přitom provází lidstvo od začátku jeho existence. Přestože podle novodobých výzkumů přispívá k rozvoji některých chorob jako rakovina či kardiovaskulární onemocnění, nelze říct, že vždy jen škodí. Rozumná míra adrenalinu a stresu totiž napomáhá koncentraci, přidává organismu energii, vede k rychlému rozhodování a bystří intuici.

TEST: Jste závislí na stresu?

Odpovídejte ANO / NE

1. Ztrácíte pozornost během rozhovoru (např.: sledujete vlasy známého, téměř neposloucháte a přemýšlíte o jiných věcech)?

2. Cítíte se všude ve spěchu, protože víte, že jinde musíte ještě splnit nějaké povinnosti?

3. Jste podráždění?

4. Hodnotíte sami sebe podle toho, zda vás pochválí ostatní?

5. Nejste schopní požádat o pomoc?

6. Je pro vás přiznání, že někomu došly síly, známka slabosti?

7. Sportujete pětkrát týdně minimálně hodinu?

8. Telefonujete často?

9. Neustále kontrolujete, jak vypadáte v zrcadle?

10. Cítíte se nepříjemně a nervózně, když není nic, co byste měli udělat okamžitě?

Pokud jste třikrát odpověděli ANO, jste rozhozeni. Pokud ANO zaznělo pětkrát, ztrácíte své vlastní já v záplavě práce. Při devíti či desíti kladných odpovědích balancujete na pokraji zhroucení.

Zdroj: kniha Addicted to Stress z roku 2008

Podle neurologa Jima Pfause z Concordia University z těchto důvodů funguje jako přírodní droga. "Stres v našem těle dokáže aktivovat nervové obvody, které jsou zodpovědné za vyvolání pocitu touhy a uspokojení," vysvětlil v rozhovoru pro časopis Time.

O stresu jako návyku se začalo poprvé mluvit v 70. letech, kdy se do pozornosti psychiatrů a psychologů dostaly poruchy chování a závislosti jako patologické hráčství, chorobné nakupování či přejídání.

Běžte si zaběhat

Podle současných psychiatrů se část lidí budí s hrůzou, že by ze svého seznamu úkolů měli některé vymazat. Další část lidí se zase zaneprázdněností vyhýbá řešení mnohem palčivějším problémů, které na ně čekají v osobním životě. "Může se jednat o nízké sebevědomí, hádky s partnery, neporozumění s dětmi," vyjmenovává Pfaus.

Podle jeho kolegy Stantona Peelea by však odborníci měli být opatrní, než někoho označí za závislého na stresu. Podle něho se stres má považovat za škodlivý až ve chvíli, kdy se skutečně negativně podepisuje na osobním životě jedince a ten se jeho vlivu nemůže zbavit. Většina lidí, kteří si na stres stěžují, si podle něj zvládnout poradit i bez lékaře.

Podle výzkumů Princeton University a Pennsylvania University by vystresovaní pracovníci měli před návštěvou ordinace vyzkoušet některé záchranné metody. Na prvním místě je pohyb, který prý léčí nejen ochablé svaly, ale i duši. Po příchodu ze zaměstnání Američané radí vyrazit do přírody nebo se věnovat kreativnímu koníčku - kreslení, hudbě, vaření či keramice.

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ