Den poté
Na kocovinu pomáhají zavináče a kyselé okurky, radí odborníci
28.12.2010 16:46
Na kocovinu je nejlepším lékem velké množství tekutin, nejraději čisté vody, případně ovocného čaje, a dostatek spánku. Jako radu k oslavám konce roku a vítání nového to doporučil Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. Nejlepší podle něj ale je, aby člověk ke kocovině vůbec nedospěl, aby tedy pil jen rozumné množství alkoholu. Nebude pak mít starost, jak se s kocovinou vypořádat.
"Ale pokud už člověk ví, že překročil míru, která by mohla ukazovat na možnou kocovinu, tak jednoznačně velké množství tekutin a dostatečné množství spánku," uvedl. Někomu se podle Suchánka osvědčilo také malé množství nízkoalkoholického piva, to on ale nedoporučuje.
Vystřízlivění urychlí silná káva, voda s cukrem, velká porce masového vývaru, pořádná dávka vitaminu C, kyselé okurky nebo zavináče, které vyrovnají kyselost v žaludku. Regeneraci urychlí zelený čaj. Odvar z heřmánku nebo máty zklidní žaludek a zmírní bolest hlavy. Rychle na nohy postaví směs syrového vajíčka s octem a solí doplněná ostrým kečupem.
Jak se z džusu stane víno
Před kocovinou chrání jídlo, není dobré pít nalačno. Výhodné je dát si něco tučného, tuk na sebe váže alkohol, a tak žaludek a játra mají méně práce s jeho zpracováním. Kocovině se podle lékařů úspěšně vyhne také ten, kdo alkohol vůbec nepije. Není to snadné, člověk se musí naučit říkat ne. Komu se to zdá obtížné, může si připravit výmluvu, například že bere antibiotika, bude řídit, jde ráno do práce nebo měl nedávno žloutenku a má zakázáno pít.
"Pokud jste zdatný herec, můžete si koupit rybízový džus a vydávat ho za víno, popíjet nealkoholické pivo a o půlnoci si připít dětským šampaňským," radí lékaři na webu. Pro větší efekt si člověk může nealkoholický nápoj přelít do lahve od alkoholické varianty.
Dobré je připravit program, aby se hosté bavili. Pití alkoholu totiž často plní jakousi náhradní roli zábavy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.