Na světě chybí 5,9 milionu zdravotních sester a ošetřovatelů

Zdraví
7. 4. 2020 11:35
Generální tajemník OSN Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Generální tajemník OSN Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Na světě, který se v současnosti potýká s pandemií nemoci covid-19, chybí asi 5,9 milionu profesionálních zdravotních sester a ošetřovatelů. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Nyní tyto profese podle ní vykonává celosvětově asi 27,9 milionu lidí, ovšem jen 19,3 milionu z nich má odpovídající vzdělání. Asi 90 procent zaměstnanců v pečovatelských profesích tvoří ženy.

"Zdravotní sestry a ošetřovatelé jsou páteří našeho zdravotnického systému. Dnes je řada z nich v první linii bitvy proti covid-19," uvedl generální tajemník OSN Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Mezi lety 2014 a 2018 se počet sester a ošetřovatelů zvýšil podle zprávy asi o 4,7 milionu, dál jich ale téměř šest milionů chybí. Největší nedostatek zdravotnického personálu mají chudé země v Africe, jihovýchodní Asii, na Blízkém východě a v Jižní Americe.

Podle zprávy WHO jsou zdravotní sestry a ošetřovatelé v průměru relativně mladí. "Existují ale značné rozdíly mezi regiony, v Americe a Evropě jsou v průměru výrazně starší," stojí v dokumentu. V mnoha zemích světa tak podle WHO hrozí stárnutí této profesní skupiny a budoucí nedostatek sester a ošetřovatelů.

Organizace ve své zprávě kritizuje také to, že řada zemí světa ve věci náboru nových sester a ošetřovatelů do zdravotnictví "slepě spoléhá na migraci". Zhoršují tak mimo jiné situaci v chudých zemích. "Osmdesát procent zdravotních sester a pečovatelů na světě v současnosti vykonává svou profesi ve prospěch 50 procent světové populace," uvedla spoluautorka studie Mary Watkinsová. Vyzvala proto, aby se všechny státy postaraly o to, aby vzdělávaly dostatek vlastního pečovatelského personálu.

V Česku chybějí peníze

Nedostatek personálu je považován za jeden z největších současných problémů také českého zdravotnictví. Hlavními důvody nedostatku je kromě demografického vývoje obecně a nízkých platů ve srovnání s ostatními vysokoškoláky komplikovaný systém vzdělávání. Praktické sestry jsou středoškolsky vzdělané zdravotnice, zatímco všeobecné sestry mají vyšší vzdělání. V roce 2018 bylo v Česku téměř 217 000 úvazků ve zdravotnictví, vyplývá dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Nejvíc, zhruba třetina, bylo všeobecných sester. Podle dostupných údajů jich v nemocnicích chybí asi 3000. Podle dat ÚZIS byla loni průměrná odměna lékařů 84 000 korun a sester 43 000 korun.

"Nedostatek sester a ošetřovatelů stojí lidské životy," uvedl Howard Catton, předseda Mezinárodní rady sester (ICN). "Míra počtu úmrtí je vyšší všude tam, kde je nedostatek zdravotních sester a ošetřovatelů," dodal. Zlepšit je podle něj nutné nejen pracovní podmínky, ale i finanční ohodnocení této profese.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Chen Junxia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ