Nebuďte na to sami aneb Když máte právo na domácí péči

Zdraví
2. 8. 2013 10:30
Nárok na domácí péči můžete uplatnit po souhlasu obvodního či ošetřujícího lékaře (ilustrační foto).
Nárok na domácí péči můžete uplatnit po souhlasu obvodního či ošetřujícího lékaře (ilustrační foto).

Všeobecně panuje mýtus, že domácí péče je určena pouze nemohoucím seniorům. Pojišťovny však zdravotnické služby v domácím prostředí hradí i dětem a mladším lidem v případech, kdy není vhodné poskytovat je v ambulanci či nemocnici. Zjistili jsme, kdy máte nárok na využívání domácí péče a jak je hrazena.

"Když byla moje maminka upoutaná na lůžko s rakovinou slinivky, chodila nám každý den pomáhat jedna paní z charity a hradila to zdravotní pojišťovna na základě potvrzení naší obvodní lékařky. Nevím, jak bych to sama zvládla," vypráví paní Věra Brandsteinová z Hradce Králové. Podobných případů je více, avšak mnoho lidí o této možnosti není dostatečně informováno. Pomoc můžete žádat i v případě nemoci dítěte či pacientů v produktivním věku.

Pracovníci agentur docházejí k pacientům přímo domů a jejich činnost je hrazena zdravotními pojišťovnami."Pokud je například dítě závislé na parentální výživě či na umělé plicní ventilaci a muselo by tudíž zůstat v nemocničním zařízení, je možná domácí péče. Má to několik kladných aspektů. Dítě vyrůstá v přítomnosti svých blízkých, je ve svém domácím prostředí, není vystaveno nozokomiálním (nemocničním, pozn.red.) nákazám, nemluvě o finančních nákladech, které jsou v domácí péči podstatně nižší," řekl TÝDNU náměstek pro zdravotní péči ministerstva zdravotnictví Ferdinand Polák. Chtějí-li si ošetřování doma zajistit i maminky s dětmi trpícími angínou, neštovicemi apod., musí si tuto službu uhradit.

Docházka i třikrát denně

Podmínkou pro získání domácí péče je doporučení praktického či ošetřujícího lékaře formou Poukazu na domácí péči. "Všechny zdravotní pojišťovny proplácí maximálně tři návštěvy denně v časovém rozsahu zhruba třiceti minut," vysvětlila nám Hana Strieborná z pražské agentury domácí péče. Případné navýšení služeb se může proplácet také, ovšem pouze ve výjimečných případech.

Využívání takovýchto služeb skýtá několik výhod. Pacienti především lépe spolupracují, nejsou vystaveni nákazám od dalších nemocných a individuální péče blahodárně působí i na jejich psychiku. Motivující jsou také menší finanční náklady na péči. Na druhou stranu je však tento druh obstarávání potřeb pacientů organizačně náročný a ne každá agentura ho bez problémů zvládá. "V případě, že váš příbuzný prodělal nějaké závažné onemocnění či úraz (infarkt myokardu, mozkovou mrtvici, zlomeninu stehenní kosti apod.) a máte zájem o domácí péči, obraťte se na praktického či ošetřujícího lékaře, ti by vám měli pomoci s vybráním kvalitní agentury domácí péče. Nebo si můžete agenturu najít sami," radí Polák.

Domácí zdravotnická péče není poskytována pouze seniorům, jak se mnohdy lidé domnívají.Výkony hrazené ze zdravotního pojištění jsou dány Metodikou vykazování zdravotní péče. V případě nespokojenosti je agenturu také možné bez problému vyměnit. Lepší je vyvarovat se podezřele levných či špatně čitelných nabídek.

Na koho se obrátit?

"Pokud klient tápe a hledá agenturu domácí péče, nejjednodušší způsob, jak zjistit, která je v dané oblasti dostupná a funkční (má smlouvu s danou zdravotní pojišťovnou, je schopna zajistit péči, kterou klient potřebuje - ne každá agentura poskytuje např. domácí plicní ventilaci atd.), je oslovení příslušné pobočky své zdravotní pojišťovny. Ta má registr poskytovatelů zdravotních služeb, s nimiž má uzavřenou smlouvu. Lze také hledat přes stránky Ministerstva zdravotnictví v Registru zdravotnických zařízení," doporučuje Strieborná. Zažádání o kvalitní domácí péči je právem každého nemocného pojištěnce.

Moderní koncept domácí péče byl zahájen roku 1859 Williamem Rathbonem z Liverpoolu. Filantrop přišel na myšlenku domácí péče v době, kdy jeho žena umírala na zhoubnou chorobu. Ve spolupráci se zakladatelkou moderního ošetřovatelství Florence Nightingalovou založil první školu pro sestry, kde poskytovali ošetřovatelskou péči nemocným a potřebným lidem.
Zdroj: Národní centrum domácí péče ČR

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ