Experti obvinili americkou nadaci Susan G. Komen for the Cure a její takzvané růžové hnutí pro včasné zjišťování rakoviny prsu ve světě, že přehání výhody mamografie a opomíjí nevýhody pro vyšetřované ženy. S odvoláním na odborný list British Medical Journal to uvedla agentura AFP. Podle českého profesora Jana Daneše je však mamografie celosvětově uznaná metoda, která jako jediná přispívá k snížení úmrtnosti na rakovinu prsu až o 30 procent.
"Samozřejmě vždy závisí na kvalitě mamografie a velmi důležité je, aby preventivní vyšetření prováděla jen centra, která splňují velmi přísné podmínky, což v ČR je," řekl přednosta radiodiagnostické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice Jan Daneš, který je také iniciátorem českého screeningového programu.
Planý poplach
Podle profesorů z prestižního ústavu Dartmouth v americkém státě New Hampshire používá americká nadace klamavé statistiky, aby přesvědčila ženy, že mají podstoupit mamografii. Daneš ovšem tvrdí, že zavádějící statistiky naopak často používají kritici mamografie. Profesoři kritizují nadaci za tvrzení, že přežití po včasném zjištění rakoviny prsu je 98 procent, zatímco u později zjištěných onemocnění jen 25 procent. Podle nich je přínos mamografie mnohem skromnější.
Mamografie v Česku: |
Česko má od roku 2002 program odhalování rakoviny prsu. Ženám od 45 let hradí každé dva roky preventivní mamografickou prohlídku zdravotní pojišťovny. Asi tři čtvrtiny případů se tak daří zjistit v počátku, kdy se dají snadněji léčit. Screeningu se zatím účastní polovina žen, ale příští rok startuje projekt cílených pozvánek, který by měl účast zvýšit. Každý rok lékaři v Česku odhalí nádor asi 6000 ženám a 1600 pacientek umírá. |
Za klesající úmrtnost při rakovině prsu vděčí ženy podle nich hlavně novým účinnějším léčbám a někteří odborníci si kladou otázku, zda je mamografie vůbec nějak výhodná. Experti také vyčítají nadaci, že podceňuje možné nevýhody mamografie. Dvacet až 50 procent žen, které po desítku let chodí na mamografii, jsou obětí falešného poplachu, který vede k odběru vzorku tkáně (biopsii).
Na každý jeden zachráněný život je několik žen obětí špatné diagnózy. Tyto ženy podle článku expertů nejen nemají žádné výhody z mamografie, ale naopak trpí dopady této vyšetřovací metody. "Pokud se mamografické vyšetření dělá na každém pracovišti bez ohledu na jeho kvalitu, tak samozřejmě hrozí poměrně vysoká nejenom falešná negativita, ale i falešná pozitivita, a ženy jsou zbytečně posílány na biopsii," potvrdil Daneš.
Sonografie pro mladé
Nadace Susan G. Komen for the Cure v reakci na článek uvedla, že včasné zjištění rakoviny prsu umožňuje včasné léčení, což dává ženám větší naději na přežití. "Všichni říkají, že mamografie není dokonalá, ale je to nejlepší detekční nástroj, jaký máme k dispozici," uvedla nadace, která ročně investuje miliony dolarů do včasného zjišťování rakoviny prsu.
Daneš uvedl, že mamografie není stoprocentní, proto se doplňuje ultrasonografií, důležité je i vyšetření u lékaře a samovyšetřování žen. Vedle mamografie se podle něj začínají užívat i další metody, například mamografická rezonance pro ženy s velmi vysokým rizikem, kde by mamografie opakovaná od mladého věku představovala celoživotně vysokou radiační zátěž. Mamografie není vhodná pro mladé ženy do 40 let.