Noční relax
Nedostatek spánku může ovlivňovat účinnost léčiv
02.08.2012 15:15 Původní zpráva
O tom, jak bude tělo reagovat na vakcíny či léky, rozhodují maličkosti. Jednou z nich je podle vědců z Kalifornské univerzity to, kolik času člověk tráví odpočinkem. Lidé, kteří spí méně než šest hodin denně, mívají oslabenou imunitu a podle výzkumu nereagují na viry a bakterie v těle stejně jako jejich odpočinutí vrstevníci.
Vědci z Kalifornské univerzity sledovali noční život sto dvaceti lidí ve středním věku. Na rozdíl od předchozích výzkumů je nepozvali do laboratoří, ale monitorovali jejich spánek přímo doma. Dobrovolníci si psali deníčky o kvalitě spánku, jejich partneři popisovali, kdy chrápali či jak klidně v noci spali, někteří byli napojeni na přístroje zaznamenávající životní funkce.
Ukázalo se, že lidé, kteří se špatně vyspali nebo se vzbudili už po šesti hodinách, měli horší imunitní reakce na vakcíny a více než jedenáctinásobné riziko, že se u nich protilátky na danou nemoc neobjeví vůbec.
"Když jsou lidé unavení, vidíme rozdílné chování buněk, které jsou zodpovědné za tvorbu protilátek," vysvětluje vedoucí práce Aric Prather v odborném časopisu Sleep. Podle jeho názoru situaci způsobuje rozdílná hladina hormonů, na které má vliv noční a denní rozvrh. Ve tmě se totiž tvoří hormon melatonin, ale pokud lidé tráví v noci jen málo času odpočinkem, může dojít k jeho nedostatku v těle. "Uvědomit by si to měli zejména ti, kteří do noci hledí do počítače či televize," říkají lékaři.
Pokles tvorby protilátek byl však pozorován pouze dočasně. Vědci nevědí, co se děje s imunitou z dlouhodobého hlediska. Navíc se do projektu zapojili zejména mladí a zdraví lidé, kteří se s problémy dokázali rychle vyrovnat. Odborníci upozorňují, že výsledky je třeba otestovat na různorodější populaci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.