Nedostatek spánku může vést k depresím a změnám nálad

Zdraví
6. 3. 2018 17:00
Poruchy spánku.
Poruchy spánku.

Poruchami spánku je podle lékařů ohroženo 30 procent populace. I proto je Světový den spánku, který letos připadá na 16. března, věnován důležitosti biologického rytmu pro zdraví člověka. Zaznělo to na tiskové konferenci, kterou uspořádala Česká společnost pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.

Jednou z nejvýznamnějších spánkových poruch je porucha cirkadiánního rytmu, který u lidí ovlivňuje nejen spánek, ale i chování, hladinu hormonů, tělesnou teplotu či metabolismus. "Cirkadiánní rytmus je určován centrálními biologickými hodinami člověka a jejich činnost pomáhá řídit denní světlo," uvedla profesorka Soňa Nevšímalová.

Na spánek má vliv hormon melatonin. "Laboratorní i klinická pozorování ukazují, že melatonin ovlivňuje oběh krve, krevní tlak, tělesnou teplotu, metabolismus cukrů, tuků i bílkovin. Ovlivňuje také produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu, průběh stárnutí, chování a má ochranný vliv při vzniku metastáz nádorových onemocnění," uvedla dále Nevšímalová.

Lidé, kteří mají nedostatek melatoninu, nebo je u nich tento hormon vylučován v nesprávnou dobu, mohou trpět dlouhodobými problémy se spánkem nebo třeba zvýšenými obtížemi při cestování a střídání časových pásem. U dětí pak chronická spánková deprivace může podle Nevšímalové způsobovat absenci školní docházky, zvýšenou denní spavost, poruchy nálady a chování, sklon k depresi či k obsesivně-kompulzivní poruše.

S rostoucím věkem se vylučování melatoninu snižuje u každého člověka. "To je jeden z důvodů nespavosti ve stáří," uvedl profesor Karel Šonka. Melatonin lze doplňovat uměle, v řadě zemí je dostupný ve formě doplňku stravy. České zákony to ale zatím neumožňují, problematický by mohl být i jeho dovoz pro osobní potřeby, uvedl advokát Karel Svoboda.

Světový den spánku vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) společně se Světovou spánkovou společností (WSA). Poruchy cirkadiánního rytmu patří k nejvýznamnějším poruchám spánku a jejich výzkum byl loni oceněn Nobelovou cenou za lékařství pro tři americké vědce. Cena jim byla udělena za genetický výzkum biologických rytmů lidského těla.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/WAVEBREAK

Další čtení

Aplikace záchranka

Máte v mobilu aplikaci Záchranka? Nově pomůže i s duševními problémy

Zdraví
26. 3. 2025

Každý desátý Čech pije nadměrně, varuje zpráva o alkoholu

Zdraví
20. 3. 2025

Proč má Švédsko tak málo rakoviny plic? Může za to i snus, náhrada cigaret

Zdraví
21. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ