Názory na to, zda vajíčka patří do vyváženého jídelníčku se mění každý měsíc. Podle některých lékařů je vejce srdečním zabijákem, jiní tvrdí, že nemá na hladinu cholesterolu v krvi vliv. Čím se řídit? A co říkají aktuální průzkumy?
"Vaječný žloutek je pro kardiovaskulární systém stejně škodlivý jako cigarety," hlásají titulky některých zahraničních médií. Odkazují se přitom na kanadskou studii uveřejněnou v odborném časopisu Atherosclerosis, podle které nadměrná spotřeba vaječných žloutků vyvolává v cévách a tepnách podobné reakce jako tabák.
Ateroskleróza je chronické onemocnění, při kterém se tuky usazují na stěnách cév. Tím se zmenšuje jejich průměr a zúženým místem protéká méně krve. Ve vážných případech může dojít k ucpání tepny. "Ateroskleróza postihuje téměř celé tělo. Pokud se pomalu zužují srdeční tepny, mluvíme o angíně pectoris. Pokud postižené tepny vedou do hlavy, může to skončit mrtvicí a u tepen v nohách se přistupuje k zavedení bypassu nebo amputaci," popisuje vedoucí lékař Oddělení intervenční kardiologie Nemocnice Na Homolce Martin Mates.
Pestřejší snídaně
Jisté je to, že riziko ucpání tepny sice stoupá s věkem, ale situaci lze zásadně ovlivnit jídelníčkem. Z tohoto důvodu se kanadští vědci podívali na to, zda vaječné žloutky, ve kterých se skrývá množství cholesterolu, hrají roli při vzniku aterosklerózy.
Jak se vyhnout nebezpečným tukům: |
* vybírejte si libové maso * vyhněte se uzeninám * snažte se nesmažit * vyhněte se čokoládám, sušenkám a pečivu s větším množstvím tuků * používejte rostlinné oleje * jezte hodně ovoce a zeleniny Zdroj: www.vvup.cz |
Přes 1200 dobrovolníků si nechalo pomocí ultrazvuku zkontrolovat krční tepny a vyplnili dotazníky týkající se jejich každodenních stravovacích návyků a kouření. Výsledky ukázaly, že lidé, kteří si týdně dopřejí více než tři vejce, mají více zúžené cévy než jejich vrstevníci s pestřejšími snídaněmi. Odborníci proto doporučili vyhnout se časté spotřebě vajíček.
Studie má však řadu limitů, které její hodnotu srážejí. Údaje o spotřebě vajec udávali sami dobrovolníci a jejich odpovědi nebyly nijak přezkoumávané. Vědci se nezabývali tím, jak byla vejce připravována, jak často lidé cvičili, zda pili alkohol či brali léky na ředění krve. V neposlední řadě lze vzorek 1200 lidí považovat za příliš malý, aby se z něho mohly vyvozovat obecné zásady.
Vypadá to, že letitý spor škodlivosti vajec zatím jen tak neskončí. V každém případě nejde pominout, že vajíčka jsou zdrojem proteinů, minerálů a vitamínu D, A a B2. Přestože obsahují značnou dávku tuků, nasycené tuky z potravy mají na hladinu cholesterolu v krvi zásadnější vliv.