Revoluční špitály
Nemocní mají nejradši, když se k nim doktoři chovají jako k dětem
09.04.2012 12:05 Původní zpráva
I malá změna k lepšímu v poskytované péči může mít velký vliv na hospitalizovaného pacienta. Tohle heslo začíná razit stále více nemocničních zařízení a klinik, podle kterých se spokojenost nemocných kladně odráží na jejich zdravotním stavu. S revolučními změnami přitom pomalu přicházejí i české nemocnice.
Jedenadvacetiletá Hannah Komainová má jasno: "Nejlepší nemocnice je ta, kde se ke všem pacientům chovají jako k malým dětem." Mladá žena dobře ví, o čem mluví. Nejprve se s rakovinou prostaty léčil její tatínek, od jedenácti let ležela na onkologii ona sama.
"Věděla jsem, co to obnáší, a moc jsem se toho bála, ale nakonec to nebylo tak hrozné, protože jsem se mnohem častěji dostala z pokoje. Navíc na každém pokoji bylo místo pro rozkládací lůžka, takže moji rodiče se mnou zůstávali i přes noc, což dělalo můj pobyt snesitelnějším," uvedla ve zpravodajství americké televizní stanice ABC News.
Podle výzkumu, který zveřejnil odborný časopis Science, hrají mezilidské vztahy a přítomnost milovaných osob významnou roli při léčbě nemocných. Negativní vztahy či dlouhodobou nepřítomnost rodiny označili vědci dokonce za stejně škodlivé jako kouření, alkohol či vysoký krevní tlak.
Od mládí do stáří
V cincinnatské nemocnici Christ Hospital proto již rok zvou lékaři rodinné příslušníky na každou vizitu a jsou ochotni diskutovat s nimi o léčbě a progresi pacientů. Jak uvedl šéf programu Jeffrey Schlaudecker, zpočátku měli lékaři strach, že budou trávit na vizitách mnohem víc času, v praxi se však tahle obava nepotvrdila.
"Strávili jsme mnoho dní v dětských nemocnicích, kde to funguje již dlouho. V pediatrii i geriatrii je důležitá rodina, která čelí novým problémům. Proto je možné se na dětském oddělení inspirovat i v péči o dospělé," dodává Schlaudecker.
Na pocity pacientů a veřejnosti se začínají stále častěji soustředit i projektanti nových nemocničních zařízeních. Při stavbě onkologického oddělení City of Hope ve Spojených státech se přímo architekti ptali nemocných, co jim chybí a co by nejvíce ocenili v nové budově.
Pro nemocné tak vznikla společenská místnost s počítačovými hrami, televizí, pokoje pro rodinné příslušníky a plně vybavená kuchyň. Stanfordská nemocnice zase jako jedna z prvních zrušila návštěvní hodiny, a pokud návštěvníci neobtěžují ostatní pacienty, tak smějí zůstat u nemocných 24 hodin. "Zajímavé je, že změny kladně oceňují nejen pacienti, ale také zaměstnanci. Přes devadesát procent z nich uvedlo, že atmosféra v nemocnici se změnila k lepšímu," uvedlo vedení v tiskové zprávě.
Jak jsou na tom české nemocnice: |
Fakultní nemocnice Motol se zaměřuje zejména na dětské pacienty, pro něž tam funguje škola a dobrovolníci se snaží zabavit nejmenší i ve volném čase. Pacienti, kterým to zdravotní stav dovolí, mohou navštěvovat dramatické kursy, výtvarnou výchovu či hodiny kreativity. Nemocnice Na Homolce se může od roku 2005 pyšnit oceněním Joint Commission International za péči a bezpečnost pacientů. Lidé, kterým hrozí zvýšené riziko, zde nosí speciální označení, důraz je kladen na soukromí pacientů a personál nepodceňuje dezinfekci, protože se snaží snížit přenos možných infekcí. Pokud chce rodina zůstat u nemocného v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny, může si v pokoji nemocného pronajmout rozkládací lůžko. Na pokojích je také internetové připojení. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.