Lékaři loni zaznamenali prudký růst počtu případů lidí, kteří onemocněli příušnicemi. Bylo jich 3,9 tisíce, což znamená, že na sto tisíc obyvatel jich připadalo 37,1. Ještě v roce 2009 jich přitom bylo desetkrát méně, pouhých 3,4 na sto tisíc obyvatel. Dva lidé dokonce loni kvůli příušnicím zemřeli. Vyplývá to z informací, které tento týden zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). "Výskyt tohoto onemocnění se tak opět přiblížil úrovni epidemie z roku 2006," konstatoval ÚZIS.
"My očkujeme v nejranějším věku dítěte, do nějakých dvou let, a potom se může stát, že v rané dospělosti ta vakcína už nemusí mít takovou účinnost," okomentoval údaje přední český odborník na vakciniy Roman Prymula. Čísla mu přitom dávají za pravdu. Nejvíce zasaženou skupinou osob s 284,8 případy na sto tisíc obyvatel byli dospívající ve věku 15 až 19 let. Zabránit by tomu podle Prymuly mohlo buď přidání jedné očkovací látky do vakciny, což navrhují ve Finsku, nebo prodloužení intervalu mezi prvním a druhým očkováním u dítěte. Ten trvá šest měsíců.
Příušnice se častěji objevovaly u mužů, v roce 2012 to bylo zhruba o třetinu. Nejvíce případů onemocnění příušnicemi bylo v březnu, kdy byla zaznamenána téměř pětina hlášení. V průběhu února až dubna to byla celkem polovina hlášení.
Největší počet případů na sto tisíc obyvatel byl zaznamenaný v Karlovarském kraji, 261,8 na sto tisíc lidí, a Pardubickém kraji, 213,2 na sto tisíc obyvatel. "S příušnicemi muselo být v roce 2012 hospitalizováno 541 nemocných a jejich následkem došlo ke dvěma úmrtím," konstatoval ÚZIS.
Příušnice jsou infekční onemocnění, kterým může onemocnět prakticky každý člověk. Nemoc se šíří podobně jako chřipka, například kapénkovou infekcí. Nejčastější bývá v dětském věku, v dospělosti může u mužů způsobit například neplodnost.