Všichni dostáváme stejné léky, doktoři se řídí jednotnými medicínskými postupy, a přesto se muži a ženy liší v tom, jak se vyrovnávají s nemocemi. U některých chorob dokonce stále převládá lehce diskriminační přístup. Upozornila na to studie univerzity v Padově, která analyzovala stovky světových medicínských výzkumů.
Italští lékaři zaměřili svou pozornost na pět nemocí, u kterých jsou rozdíly mezi pohlavími nejmarkantnější. Stejná choroba se totiž v mužském a v ženském těle může projevovat odlišnými symptomy, může se díky sociálním a psychologickým faktorům odlišně vyvíjet, může mít statisticky jinou prognózu.
Vedoucí projektu Giovannella Baggiová uvádí jako příklad kardiovaskulární choroby. Například infarkt se mužů projevuje tlakem na hrudníku a vystřelovanou bolestí do levé paže, ženy naopak zvracejí a mají silné bolesti břicha. "Je pravda, že ženy trápí jiné srdeční choroby než muže. A některé stavy se dokonce projevují trochu jinak," potvrdil před časem vedoucí lékař oddělení intervenční kardiologie Nemocnice Na Homolce Martin Mates.
U žen proto může být při srdečních potížích složitější stanovení diagnózy, v některých případech se na EKG či jiné vyšetření dostanou až poté, co lékař vyloučí choroby častější v ženské populaci. A u dalších nemocí stále panuje názor, že postihují jen část populace. Například na osteoporózu je nahlíženo jako na čistě ženskou záležitost, přitom dlouhodobě přibývá v ordinacích mužských pacientů. Lékaři je však zachycují mnohem později, protože nejprve vyloučí jiné nemoci, které vnímáme jako více "maskulinní".
Podobný případ představuje i rakovina střev, která trápí obě pohlaví. U žen však dochází k tomu, že choroba propukne později v životě a navíc v úplně odlišných částech střeva než u mužů. Mužské tělo navíc odlišně reaguje na chemoterapii a podávané léky.
A seznam nemocí přitom ani zdaleka není u konce - hepatitida typu C reaguje na ženské hormony, rakovina jater má odlišný průběh, běžně dostupné léky mohou začít účinkovat v závislosti na tělesné konstrukci mnohem dříve nebo později, než s tím lékař počítá.
Sama Giovannella Baggiová se svým týmem dodává, že článek publikovala v odborném časopisu Clinical Chemistry and Laboratory Medicine proto, aby podnítila diskuzi na toto téma a zdůraznila roli, jakou v našem životě hraje pohlaví.