Pálí vás často žáha? Asi byste měli uvažovat o návštěvě lékaře. Mohli byste mít tzv. refluxní chorobu jícnu, což není banální onemocnění. Může skončit i rakovinou.
Pálení žáhy způsobuje kyselý žaludeční obsah, který proniká do jícnu. Čas od času to potrápí každého z nás. Pokud jsou ale epizody pálení žáhy pravidelné, měli byste zbystřit. Lékaři říkají zpětnému toku žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu gastroezofageální reflux. Pokud se objevuje příliš často, mluví přímo o refluxní chorobě. Často se také můžete setkat s anglickou zkratkou GERD (Gastroesophageal reflux disease). Pacienti mohou mít kromě samotného pálení žáhy potíže i s bolestivým polykáním, nutkáním ke zvracení nebo nevolností a kašlem.
Jeho běžná epizoda refluxu trvá něco okolo dvou hodin. Začátek ovlivňuje i chování nemocného. "Když se člověk předkloní, objeví se pálení žáhy snáze a dříve, neboť žaludeční obsah v takové poloze snadno proniká ze žaludku do jícnu," řekl TÝDNU Evžen Hrnčíř z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Citlivá sliznice
S projevy GERD se rodí až třetina dětí. Naprostá většina z nich ale během prvního roku života vyroste. Dospělí lidé mají refluxní chorobu tím častěji, čím jsou starší. "Výskyt narůstá s věkem a s obezitou," prohlašuje Hrnčíř. Podle zahraničních serverů trpí GERD v západních zemích okolo deseti až dvaceti procent lidí. Čísla z Česka nejsou známa.
"Refluxní choroba jícnu nepatří mezi nemoci, které by se u nás statisticky vykazovaly," vysvětluje lékař. Dalo by se však čekat, že Češi na tom budou podobně jako ostatní obyvatelé vyspělých států.
"Sliznice jícnu je citlivá," říká Hrnčíř. "Její příliš časté vystavení kyselému obsahu žaludku může způsobit zánět." Choroba může v nejhorším případě vyústit až v nádorové bujení. Kyselý obsah žaludku způsobuje dráždění sliznice jícnu. Poškozené slizniční buňky jsou nahrazovány novými, které jsou proti kyselině méně odolné, více trpí a snáze se odlupují.
Časem se poškození rozvinout v takzvaný Barrettův jícen, což je změna sliznice, jež někdy končí rakovinou. "U pacientů s refluxní chorobou jícnu je výskyt rakoviny určitě častější," říká Hrnčíř. "Barrettův jícen je však už odlišná nemoc."
Oslabený svěrač
Zpětnému toku žaludeční kyseliny brání za běžných okolností tzv. dolní jícnový svěrač. Je to prstenec hladké svaloviny, který obklopuje jícen v místech, kde ústí do žaludku. Svěrač pacientů s GERD se nedovírá, jak by měl. Choroba se dá léčit několika způsoby. První z nich jsou léky snižující kyselost žaludečního obsahu. V principu jsou to dvě třídy látek. První tlumí činnost protonových pump - malých strojků v žaludečních buňkách, které do žaludeční kapaliny pumpují protony čili vodíkové kationty. Jinými slovy dělají z ní kyselinu.
Výrobu kyseliny spouští hormon histamin. Další možnost léčby jsou proto látky, které působí opačně, antihistaminika. Pacienti, kteří se po lécích nezlepší, mohou podstoupit chirurgickou léčbu. Lékaři umějí uvolněný svěrač natrvalo obalit kouskem žaludku.
To ho posílí a zabrání epizodám refluxu nebo je aspoň zmírní. V poslední době se také zkouší ke svěrači připevňovat magnetické pásky, jež mu ulehčují práci. Refluxní choroba se dá ovlivnit i životním stylem.
Máte-li nadváhu, vyplatí se zhubnout. Pomáhá i fyzická aktivita, ale jen mírná. Nadměrné cvičení může nemoc naopak zhoršit. Když už máte k pálení žáhy sklon, neměli byste chodit spát příliš brzo po jídle. Ideální jsou údajně tři hodiny.
Některým lidem také pomáhá spát s podloženou hlavou. Existují i speciální polštáře, jimiž se podkládá celá horní polovina těla. Na webu se často dočtete, že refluxní nemoc zmírníte, když přestanete kouřit a pít alkohol. Výzkum to ale kupodivu zatím neprokázal.