Noční brigády vážně poškozují zdraví teenagerů, tvrdí vědci

Zdraví
19. 10. 2011 07:45
Noční brigáda může mladé lidi stát zdraví, tvrdí odborníci.
Noční brigáda může mladé lidi stát zdraví, tvrdí odborníci.

Noční směny mají zásadní dopad na zdraví mladých lidí a mohou u nich vyvolat vážné choroby včetně roztroušené sklerózy. Před brigádami na směny proto varují švédští vědci, podle kterých jsou v nebezpečí zejména lidé mladší dvaceti let.

Výzkumníci ze stockholmského Karolinska Institutet využili dvě národní studie, kterých se zúčastnilo téměř 14 tisíc lidí, a zkoumali, jaká rizika přinášejí noční brigády. Podle jejich poznatků, které uveřejnili v odborném časopise Annals of Neurology, může práce mezi devátou hodinou večerní a sedmou hodinou ranní trvale poškodit imunitní systém.

Ve vážných případech může dokonce vyvolat i roztroušenou sklerózu, tvrdí Švédi. "Naše studie jednoznačně prokázala spojitost mezi prací v noci v mladém věku a touto nemocí," vysvětluje spoluautorka projektu Anna Karin Hedströmová. Podle ní mají teenageři pracující v noci až dvakrát větší riziko, že se u nich nemoc objeví.

Dřívější studie prokázaly, že přehození denního rytmu a spacích vzorců vede ke kardiovaskulárním problémům, poruchám osobnosti či rakovině. V těle se totiž změní produkce melatoninu a zvýší se pravděpodobnost zánětlivých reakcí, což vede k oslabení imunitního systému.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ