Změna rytmu
Noční služby zvyšují riziko vzniku rakoviny, tvrdí studie
16.03.2013 17:30 Původní zpráva
Narušení životního rytmu může mít z hlediska zdraví dalekosáhlé důsledky. Naznačuje to nová americká studie, podle níž ženám, které pracují na směny, hrozí rakovina vaječníků. Přestože jsou výsledky zatím předběžné, řada odborníků na spojitost mezi nekvalitním spánkem a onkologickými problémy upozorňuje již delší dobu.
Vypadá to, že práce v noci není nic zdravého. Jak vyplývá ze studie zveřejněné v časopisu Occupational and Enviromental Medicine, ženy, které pracují na směny, mohou až o polovinu častěji dostat rakovinu vaječníků než jejich vrstevnice, které chodí do zaměstnání v klasické pracovní době.
Riziko však není pro všechny stejné. Ženy, které se ohodnotily jako "sovy", protože jim nedělá problém dlouhé bdění, na tom byly daleko lépe než jejich kolegyně, které v noci musejí odpočívat, ale bez problémů vstanou brzy ráno. U první skupiny byly dopady noční práce na zdraví vyhodnoceny jako mírnější.
Podle mezinárodní společnosti International Agency for Cancer Research je možné, že se na riziku podílí nedostatek hormonu zvaného melatonin, který se uvolňuje během spánku. Noční směny totiž mění hormonální produkci a tělo tak může být hůře chráněno před genetickým poškozením.
Na toto riziko upozornila i česká přední odbornice na spánkové poruchy Soňa Nevšímalová ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Provoz na směny je spojen s mnoha nemocemi. Asi největší průkaznost je u rakoviny prsu. Například země jako Francie finančně odškodňují zdravotní sestry pracující ve směnném provozu, pokud se u nich tato diagnóza potvrdí," uvádí Nevšímalová.
V posledních letech se dokonce na některých klinikách objevuje onkologická léčba, která v sobě zahrnuje i spánkovou terapii. V některých případech může adekvátní úprava spánkového cyklu vést k zastavení metastází. "Z tohoto důvodu je nutná mezioborová spolupráce, protože spánek má skutečně významný vliv na celý organismus," dodává Nevšímalová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.