Nošení respirátorů, které je kvůli epidemii covidu-19 na některých místech dosud povinné, zhoršuje bolesti hlavy a může být spouštěčem migrény. Novinářům to ve čtvrtek řekla neuroložka Eva Medová z centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy vinohradské nemocnice. Z ve čtvrtek představeného průzkumu také vyplývá, že 60 procent pacientů s migrénou omezuje jejich nemoc v hledání práce. Pro těžké migreniky je podle Medové v ČR dostupná biologická léčba hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Dosud ji získalo několik set pacientů.
Migrénou v Česku podle odborníků trpí asi milion lidí, asi 300 tisíc z nich má více než čtyři záchvaty do měsíce. Nošení respirátorů, které je kvůli epidemii covidu-19 dosud povinné například v obchodech a MHD, zhoršuje podle Medové bolesti hlavy a může být spouštěčem migrény. Lidé s tímto onemocněním se v době epidemie potýkali s tím, že měli při nákaze koronavirem tak silné bolesti hlavy, na které jim nezabíraly běžné léky. Na silnější migrény si někteří stěžovali rovněž po očkování proti covidu.
Migréna je záchvatovité onemocnění, které výrazně snižuje kvalitu života pacientů. Podle Medové nemoc má asi 17 procent žen a šest procent mužů, nejčastěji se vyskytuje mezi 30. a 40. rokem života. Podle Medové je to třetí nejčastější neurologické onemocnění. Migréna se u lidí projevuje různě, bolest může doprovázet zvracení, částečná ztráta zraku nebo motorických funkcí.
Nejtěžším případům může pomoci biologická léčba. Poskytuje ji přes 30 specializovaných center léčby bolesti hlavy, která jsou především ve fakultních a krajských nemocnicích. Jde o preventivní léčbu, která podle Medové sníží frekvenci záchvatů i jejich intenzitu. Pacienti, kteří měli například 18 až 25 záchvatů měsíčně, jich nyní podle neuroložky mají maximálně pět.
Pacientská organizace Migréna-help udělala průzkum mezi migreniky, kteří mají více než čtyři záchvaty do měsíce. Zabýval se dopady nemoci na zaměstnání a zúčastnilo se jej 1192 lidí. Z průzkumu vyplynulo, že asi 60 procent pacientů omezuje jejich nemoc v hledání zaměstnání, asi 15 procent pacientů se kvůli migréně potýká s finančními potížemi. Mnozí pacienti se také setkávají se šikanou nebo nepochopením ze strany zaměstnavatele a kolegů.