Jakou módní dietu jste se rozhodli letos vyzkoušet? Takovou, která vám pomůže zhubnout, anebo tu, která léčí problémy s duševním zdravím? Existuje dost velká šance, že pokud sledujete stravovací trendy, právě teď v kuchyni měníte štosy kuchařek o "čistém stravování" za novou škálu literatury o dietách zaměřených na duševní zdraví, napsal britský časopis The Spectator.
Je tu Šílená dieta, která slibuje "snadné kroky k hubnutí a léčbě deprese", Antiúzkostná dieta, tedy "program pro celé tělo s cílem zastavit pádící myšlenky, zahnat obavy a žít bez paniky", a také Jídlo a nálada aneb Jak se projíst z depresí.
Stejně jako trend čistého stravování, který byl v módě dříve, má i každá dieta pro duševní zdraví svou vlastní mantru. Lepek je nadále největší hrozbou příčetnosti - alespoň podle mnoha samozvaných šéfkuchařů-psychiatrů, ale problémy jsou také s mléčnými produkty, cukrem a tuky. A jako tolik diet, které vyžadují, abyste si koupili knihu, pokud jim chcete porozumět, tvrzení v nich jsou neskutečně nafouknutá.
Jídelní šarlatáni nejsou samozřejmě jediní, kdo se snaží zpeněžit nynější zájem o duševní zdraví. Je to nový trh pro ty, kdo chtějí rychle vydělat na strachu zranitelných zákazníků - stejně jako propagátoři pomíjivých módních diet vydělávají celé roky na lidech, kteří jsou nespokojení s vlastním tělem.
Každý chce zhubnout pár kilo. A teď, když mizí stigma kolem běžných duševních nemocí, jako je deprese či úzkost, chce mít každý dobré psychické zdraví. Existuje spousta obchodů, které doufají, že se vykoupíte z duševní černé díry s pomocí jejich produktů. Množství dostupného zboží je tak zahlcující - a drahé - že je zázrak, že mají lidé s duševní poruchou vůbec ještě nějaký čas a peníze dělat cokoli jiného.
Životní styl jako antidepresivum
Jako všichni dobří šarlatáni, i výrobci těchto produktů prodávají své zboží kořeněné špetkou vědy. Víme, že riziko některých nemocí - včetně rakoviny - dramaticky klesá v závislosti na volbě životního stylu. Existují důkazy o síle pobytu venku jako pomocného prostředku i těch nejzávažnějších psychických chorob.
A existuje výzkum, který naznačuje, že se u člověka s menší pravděpodobností vyvinou symptomy deprese, pokud je fyzicky aktivní. Může se tak dokonce zvětšit velikost hipokampu - části mozku, která hraje velkou roli při zpracovávání znalostí, vzpomínek a emocí. U pacientů s duševními chorobami, jako je schizofrenie, se hipokampus zmenšuje.
Problém je, že lidé, kteří chtějí vydělat, vyvozují i z těch nejmenších zlomků vědeckých důkazů tvrzení sahající daleko za hranice možného.
Pokud jde o fyzické choroby, odjakživa existují šarlatáni, kteří tvrdí, že strava dokáže vyléčit všechny nemoci. Jen se zeptejte kteréhokoli nemocného s rakovinou, kolikrát se ho někdo ptal, jestli radši místo chemoterapie nezkusil kurkumu. A teď svou vlastní kohortu švindlířů přitahuje oblast duševního zdraví.
Tajemná mysl
Jedním z důvodů, proč duševní zdraví tak snadno podléhá zájmu těch, kdo si z něj chtějí udělat zlatý důl, je skutečnost, že mu zatím tak málo rozumíme. Psychiatrickým poruchám se věnuje podstatně méně výzkumu než například rakovině. Nevíme, co způsobuje většinu duševních chorob. I léčba, kterou doporučuje britská Národní zdravotní služba (NHS), má jen velmi malou základnu důkazů.
Seznamy pacientů čekajících na léčbu jsou tak dlouhé, že je mnohé státní nemocnice NHS musely uzavřít. Ale u těch, co čekají na seznamu, se postup nemoci nezastaví, a lidé zoufale hledají jiné řešení, když se jejich stav nadále zhoršuje a život se jim rozpadá pod rukama. A tam, kde existuje tento druh nejistoty, se daří šarlatánství.
K ničemu jsou všechny ty věci, které lidé říkají těm, kdo trpí duševní nemocí. Vždycky začínají slovy: "A zkusil/a jsi...?" Jejich návrhy jsou míněné dobře. Ale jsou součástí naší "samoléčebné kultury", která naznačuje, že se prostě jen musíte víc snažit. Dát si víc bublinkových koupelí a jíst víc avokáda, abyste se zbavili traumatu - o němž vás psychiatr varoval, že bude trvat roky nebo možná celý život, než se s ním vypořádáte.