V posledních letech roste v Česku počet případů žloutenky typu E, která se přenáší kontaminovanými potravinami či nemytýma rukama stejně jako známější hepatitida A. Dříve si toto onemocnění vozili lidé pouze z exotických cest, nyní se můžete nakazit i v Česku.
Vir totiž přenášejí také prasata, a tak k nákaze může dojít i na domácí zabíjačce. Neexistuje proti ní očkování a v krajním případě může skončit smrtí. Jedinou možnou ochranou je prevence v podobě dodržování hygienických pravidel a striktní vyhýbání se tepelně neupravenému vepřovému masu, jako je syrová směs na jitrnice, játrové knedlíčky nebo prejt.
ČTĚTE TAKÉ: Z ciziny přivezených nemocí přibylo
Jen třetina lidí si myje správně ruce. Ostatní riskují
Lidé velmi často podceňují riziko šíření infekční nemoci po návratu z cest, upozorňují odborníci. Stačí, když s nakaženým kamarádem, který k vám přijde na návštěvu, jíte nad fotkami z dovolené ze společné misky například arašídy. Nakazit se můžete žloutenkou typu A, břišním tyfem, rotaviry, záškrtem nebo virovou horečkou.
Ale zdrojem vážných zdravotních obtíží může být i komár. "Ten se může i v České republice nakazit od cestovatele krví infikovanou virovou horečkou," upozorňuje Rastislav Maďar z Očkovacího centra Avenier. Například v severní Itálii se v roce 2007 rozšířila virová horečka Chikungunya. Přes komáří štípnutí onemocněli touto exotickou chorobou i lidé, kteří nikam nevycestovali. Nezbytné je proto očkování před cestou.
Více o tématu nových nemocí v Česku čtěte v časopisu Instinkt, který vyšel 10. června 2010.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková