OBRAZEM: Jsou zdravé a dobré. Super potraviny roku 2012

Zdraví
5. 12. 2011 10:00
Černý česnek obsahuje dvakrát více antioxidantů než klasická odrůda.
Černý česnek obsahuje dvakrát více antioxidantů než klasická odrůda.

Občas stačí změnit pouze jídelníček, aby některé zdravotní problémy ustoupily. Které potraviny jsou velmi zdravé, ale na našich talířích se objevují jen zřídka? A na jaká onemocnění zabírají? Podívejte se na "super zdravá jídla", která se podle britského internetového deníku HuffingtonPost stanou hitem příštího roku.

Jeruzalémský artyčok

V Česku jsou tyto podzemní hlízy známy jako topinambury. Nejlepším obdobím, kdy je koupit, bývá prý zima a brzké jaro, kdy se sklízejí. Odborníci doporučují kupovat pevné a neseschlé hlízy. které obsahují velké množství železa a antioxidantů; proto dokážou podporovat metabolismus, zvyšovat koncentraci a bojovat proti únavě. Český food kritik Martin Kuciel alias pan Cuketka doporučuje topinambury neloupat a jíst je jako brambory - zapečené nebo jako přílohu.

Jeruzalémský artyčok se používá zejména v židovské kuchyni.

Černý česnek

Tato potravina má mnohem sladší chuť než klasický česnek. Díky dlouhé fermentaci obsahuje prý až dvakrát tolik antioxidantů, takže pročišťuje tělo a působí proti únavě organismu. Navíc obsahuje aminokyselinu známou jako s-allylcystein, která podle různých odborných studií působí proti některým druhů rakoviny.

Černý česnek obsahuje dvakrát více antioxidantů než klasická odrůda.

Spirulina

Tato modrozelená řasa patří mezi nejzdravější potraviny. Nejenže obsahuje více vitaminu A než mrkev, ale také organismu dodává vápník, zinek, hořčík, draslík a jód, což ocení pacienti s problémy se štítnou žlázou. Díky esenciálním aminokyselinám je vhodná pro aktivní sportovce, vegany či lidi se sníženou imunitou. Působí proti únavě, snižuje cholesterol a ženám bývá doporučována v období menopauzy. V Česku je k dostání i v tabletách. 

Spirulina je modrozelená řasa, nejčastěji k dostání v prášku či tabletách.

Semena konopí setého

Tato semínka obsahují velké množství omega-3-mastných kyselin, které podporují činnost srdce a metabolismu. Díky vitaminu B působí pozitivně na nervovou soustavu a někteří lidé je užívají při problémech s pokožkou či s atopickým ekzémem. Vysoký obsah zinku je vhodný pro zdravé vlasy a hořčík působí proti křečím. Semínka se jí samotná, mohou se dát do salátu či se z nich lisuje olej.

Semena konopí setého neobsahují THC. Místo toho mají více proteinů než mléko.

Kukicha čaj

Tento čaj je rozšířený zejména v Asii, kde jej pijí lidé se žaludečními a trávicími problémy. Bývá oceňován pro blahodárné působení na imunitní systém, a jelikož obsahuje jen malé množství kofeinu, je vhodný i pro osoby s vyšším krevním tlakem.

Kukicha čaj (vlevo) se od známějších druhů čaje liší mimo jiné barvou.

Ghee máslo

Toto máslo se používá hojně v indické kuchyni. Vzniká dlouhým vařením, kdy se z buvolího mléka odpařuje voda a máslo se usazuje na dně. Nemusí se skladovat v chladu a dlouho vydrží. V tradiční východní medicíně se používá při problémech s trávením, při snížené imunitě nebo při problémech s pamětí. V Indii je to také oblíbené afrodiziakum.

Ghee máslo lze skladovat i mimo lednici. V ní vydrží čerstvé i několik měsíců.

Fenugreek

V češtině se tato bylinka nazývá pískavice neboli řecké seno. Její účinky znali již staří Egypťané, kteří ji používali při balzamování. Hojně se využívá v indické kuchyni jako koření. Snižuje cholesterol a pomáhá při trávení. Jako mastička působí blahodárně proti otokům, vředům a hojí rány. V lékárnách se prodává také jako kloktadlo na bolest v krku.

Pískavice se používá zejména v indické kuchyni. V Orientu ji ženy jedí, protože věří, že budou mít krásná ňadra.

Cupuacu

Toto krémové ovoce připomíná kokos a pochází z Amazonie. Obsahuje vysoké množství antioxidantů včetně vitaminu A a C, vitaminy B1, B2, B3 a omega-3- mastné kyseliny. K dostání je také jako džus nebo v pilulkách. 

Cupacao se řadí mezi kokosy. Vnitřek tohoto ovoce je ale jemně krémový.

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ