Obstrukční plicní nemocí trpí na 800 tisíc Čechů, léčí se třetina

Zdraví
11. 11. 2015 09:21
Zhruba půl milionu lidí neví, že trpí chronickou obstrukční plicní nemocí.
Zhruba půl milionu lidí neví, že trpí chronickou obstrukční plicní nemocí.

Na 800 tisíc Češek a Čechů trpí chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), která se projevuje dušností, chronickým kašlem, únavou a vykašláváním hlenů. Ročně 3500 pacientů na tuto nemoc zemře. Přes úsilí plicních lékařů se daří léčit jen třetinu nemocných. Téměř půl milionu lidí o své diagnóze neví, řekl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti profesor Vítězslav Kolek.

"Zhruba 80 procent případů onemocnění má na svědomí kouření. Nemoc je důsledkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zužování a ke zvýšené tvorbě hlenu," vysvětlil.

První příznaky začnou pacienti pociťovat po čtyřicítce, mnohdy je přehlížejí a k lékaři přicházejí až v pokročilé fázi onemocnění. "Stává se, že do nemocnice jsou dovezeni až v dramatickém stavu dechové tísně a vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče," popsal profesor, který vede kliniku plicních nemocí a tuberkulózy olomoucké fakultní nemocnice.
Podle něj je situace stejně dramatická i ve světě, kde se s CHOPN potýká přes 200 milionů lidí a péče o ně stojí kolem 200 miliard eur (5,4 bilionu korun) ročně. CHOPN nelze vyléčit, moderní léky ale dokážou výrazně zpomalit zhoršování stavu a zmírnit obtíže.

Mezinárodní studie, do níž se zapojili také čeští lékaři, sleduje na 4000 pacientů v 11 zemích střední a východní Evropy. Výsledkem bude přesný popis nemocných s touto diagnózou. To umožní lékařům lépe volit léky, jež pomohou pacientům žít déle a kvalitněji.

Čeští pacienti dostávají podle Kolka nejmodernější léčbu. Aby správně zafungovala, musí se správně užívat. K tomu je nutné, aby lékaři a pacienti spolu komunikovali. K užší spolupráci lékařů s pacienty má přispívat Český občanský spolek proti plicním nemocem. Řešit chce například to, aby zdravotní pojišťovny nasmlouvávaly s lékaři speciální kód vzdělávání pacientů. Pokud se totiž pacient nenaučí správně inhalovat, účinnost léku se snižuje až o polovinu.

Problematiku nemoci připomene Světový den CHOPN 18. listopadu. V Praze na Náměstí Míru od 10.00 do 16.00 a v Hradci Králové na Baťkově náměstí od 09.00 do 17.00 si mohou lidé prověřit kondici svých plic. Podstoupit mohou bezplatné spirometrické měření, což je hlavní metoda potvrzení CHOPN.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ