Ochořelo 35 milionů lidí. Stačilo změnit limity pro krevní tlak

Zdraví
28. 11. 2017 18:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Úřady ve Spojených státech rozhodly o tom, že za hranici vysokého krevního tlaku bude oficiálně považována už hodnota 130/80. V zemi tak rázem přibylo 35 milionů nemocných. O podobném opatření přitom uvažují i některé evropské státy.

Dosud v USA platila pro vysoký krevní tlak stejná hranice jako v Evropě, tedy 140/90. Na základě provedených studií ale dospěla Americké kardiologická asociace k závěru, že už při tlaku nad 130/80 mohou lidem hrozit vážné zdravotní potíže. A proto dosavadní hranici snížila právě k této hodnotě. Zatímco tak dosud trpělo v USA oficiálně vysokým krevním tlakem 32 % obyvatel, nově se stejná diagnóza týká takřka poloviny Američanů (46 %).

V Evropě vzbudilo americké rozhodnutí různou odezvu. V některých zemích lékaři volají po tom, aby byla hranice pro vysoký tlak snížena i na evropském kontinentu. Někteří další odborníci, včetně těch českých, to ale nepovažují na nutné.

"USA snížily hranici pro vysoký tlak na základě jedné studie, která jim prostě dobře vyšla. My a obecně Evropané ale vycházíme z dalších studií," řekl Týdnu.cz vědecký sekretář České společnosti pro hypertenzi, profesor Miroslav Souček. Čeští odborníci podle něj zatím zastávají názor, že ke snížení hranice vysokého tlaku není racionální důvod.

Zastánci amerického opatření mimo jiné tvrdí, že při snížené hranici hypertenze začne mnohem více lidí jíst zdravěji a pohybovat se. Celkově tak bude společnost zdravější a méně náchylná k onemocnění. Ani s tímto zdůvodněním však profesor Souček nesouhlasí.

"I my samozřejmě důrazně doporučujeme lidem, aby se už při tlaku kolem 130/80 nad sebou zamysleli a začali dodržovat pravidla životosprávy a zdravého pohybu," uvedl Souček. Současná hranice 140/90 tedy podle něj určitě není žádné "dogma".

Čeští lékaři souhlasí s oficiálním snížení hranice vysokého tlaku až ke 130/80 u rizikových skupin, jakými jsou například diabetici nebo lidé po mozkových příhodách. V těchto případech by měl být pacient seznámen s tím, že má vysoký tlak. U jiných skupin lidí by ale měla zůstat současná hranice vysokého tlaku.

V některých dalších evropských zemích však skutečně uvažují odborníci o tom, že po vzoru USA hranici sníží. V Rakousku se o tom diskutuje několik let. "Když si člověk měří tlak sám, měla by hranice vysokého tlaku poklesnout ke 135/85," prohlásil prezident Rakouské společnosti pro hypertenzi Thomas Weber.

Podobně uvažují lékaři i němečtí lékaři. "I v Německu a vůbec v celé Evropě se hranice vysokého tlaku pravděpodobně sníží. Ovšem budeme se snažit mezi jednotlivými pacienty s vysokým tlakem více rozlišovat, abychom zabránili tomu, že budou někteří lidé zbytečně brát prášky," uvedl pro server Spiegel Online lékař Roland Schmieder z univerzitní kliniky v Erlangenu.

Kritici amerického opatření totiž mimo jiné tvrdí, že tento krok může nahrávat farmaceutické lobby. Lékaři by mohli předepisovat léky na hypertenzi i lidem, kterým je dosud nepředepisovali. "To je ale nesmysl. Lékař musí k pacientovi přistupovat individuálně. I kdyby byla hranice pro vysoký krevní tlak snížena, neznamená to automatiky změnu léčby pro lidi, kteří se nad tuto hranici nově dostanou," uvedl profesor Souček.

Autor: Marek KerlesFoto: ČTK , Maurizio Gambarini

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ