Den bez tabáku
Odbornice na odvykání: Cigarety by měly být dvakrát dražší
31.05.2011 09:30 Rozhovor
V Česku přibývá denních kuřáků. Podle statistiky kouří každý druhý Čech a po cigaretách sahají stále častěji i ženy. Upozornit na zdravotní rizika má i Světový den bez tabáku, který se tradičně koná poslední květnový den. Může tato akce něco změnit? Co nejčastěji přinutí kuřáky si již nezapálit? Na tyto a další otázky odpovídala v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku.
Může Světový den bez tabáku změnit postoj lidí ke kouření?
Žádný zásadní vliv tyto dny nemají. Ale je to důležitá připomínka toho, že je tady problém, který si Světová zdravotnická organizace uvědomuje a chce ho řešit. Tyto dny se vyhlašují od roku
Co je tedy nejlepší prevencí?
Prevence je komplexní přístup společnosti. Je to vlastně taková mozaika a jedním z největších kamínků je cena. Když dnešní ceny porovnáte se situací před dvaceti lety, tak v závislosti na průměrném platu si za dnešní cenu koupíte dvakrát tolik tabáku než dřív. Proto by cena cigaret měla být ještě dvakrát vyšší. Závislého to neodradí, ten si tu krabičku vždycky koupí, ale má to vliv na rozhodování dětí a začínajících kuřáků.
Co je nejčastější důvod, kvůli kterému Češi přestanou kouřit?
Lidé přestávají kouřit ze tří důvodů: zdraví, peníze a společnost. Ale u nás v Centru se neptáme po důvodech, ty nejsou důležité. Klíčové je, že člověk chce přestat.
Statistiky hovoří, že začíná kouřit stále více žen. Proč tomu tak je?
To, že kouří víc žen, odpovídá marketingu společností vyrábějících cigarety. Jsou to například slimky, které mají vzbuzovat pocit štíhlosti a čistoty, což ženy oslovuje, ale přitom je to úplně naopak.
Dá se vysledovat nějaký trend?
Jdeme stejnou cestou jako Spojené státy, kde do roku 1987 umíralo nejvíc žen na rakovinu prsu. Od toho roku je to ale rakovina plic, která vezme nejvíce životů. Jediný rozdíl mezi USA a Českou republikou je v tom, že ženy tam začaly kouřit dříve. Když se podíváte na aktuální statistiky, tak zjistíte, že počet Češek s rakovinou prsu stagnuje, ale rakovina plic neustále narůstá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.