Pacienti s bolestí mají naději, v Česku je nový lék

Zdraví
2. 2. 2011 14:30
Průlomová bolest atakuje pacienty a komplikuje jim léčbu.
Průlomová bolest atakuje pacienty a komplikuje jim léčbu.

Pacienti, které trápí opakovaná chronická bolest, mají novou naději. Léčit se totiž budou moci i doma. Umožnit by jim to měl nový léky na tišení bolesti, který začaly částečně hradit pojišťovny. Lékaři si od tohoto kroku slibují, že se pacientům zlepší psychický stav a zároveň se sníží riziko předávkování opioidy.

"Průlomová bolest" ztěžuje léčbu deseti tisícům českých pacientů. Projevuje se v krátkých záchvatech, kdy se bolest znásobí a dosahuje nesnesitelné intenzity. Navíc vzniká nejen na podkladě předvídatelných aktivit jako chůze či kašel, ale také zcela nepředvídatelně bez zjevné příčiny. 

"Někdy naprosto pacienta imobilizuje, ruší spánek a zhoršuje jeho psychický stav. Prohlubuje stavy deprese a vyvolává pocity nespokojenosti s léčbou," říká Jaroslav Krch z Ambulance bolesti při Anesteziologicko-resuscitačním oddělení Krajské nemocnice Liberec.

Podle Krcha se tyto komplikace týkají nejen onkologických pacientů, ale také lidí, kteří se léčí s osteoartrózou, bércovými vředy, revmatickými onemocněními či po zranění míchy. Běžná analgetika na průlomovou bolest nestačí. Zdravotní pojišťovny se proto rozhodly částečně hradit nové prostředky zvané transmukózní fentanyly, které působí rychleji než doposud používané léky a jejich účinek odezní v kratší době. 

"Maximální doplatek pacienta na potřebnou dávku transmukózního fentanylu pro jednu ataku nyní činí pouze deset korun," vysvětluje marketingový ředitel farmaceutické společnosti Richter Gedeon Tomáš Kótka. Lékaři však stále doufají, že v příštích letech budou pojišťovny hradit částku celou, průměrný pacient totiž za své tišící léky utratí kolem tisíce korun měsíčně. 

Další čtení

Aplikace záchranka

Máte v mobilu aplikaci Záchranka? Nově pomůže i s duševními problémy

Zdraví
26. 3. 2025

Každý desátý Čech pije nadměrně, varuje zpráva o alkoholu

Zdraví
20. 3. 2025

Proč má Švédsko tak málo rakoviny plic? Může za to i snus, náhrada cigaret

Zdraví
21. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ