Tichý zabiják
Podchlazení je nebezpečnější, než si mnozí myslí
10.12.2010 09:30 Původní zpráva
Podchlazení je nebezpečným a velmi podceňovaným efektem zimních měsíců. Pokles tělesné teploty ohrožuje zejména starší osoby a děti. Většina lidí tuto hrozbu podceňuje a první symptomy ignoruje. Přitom právě chlad představuje pro člověka smrtelné nebezpečí.
Minulý týden se důchodce Brian Courtney zdržel na své zahradě. Na cestě domů o dvě ulice dál upadl do bezvědomí. Podle přivolaného lékaře se jeho tělesná teplota pohybovala kolem 26 stupňů Celsia. Ještě chvíli a sedmasedmdesátiletý muž by se již nikdy neprobral. Podle odborníků je tento příběh jasným důkazem toho, že lidé podchlazení podceňují a ignorují možná rizika. A nemusí jít zdaleka jen o bezdomovce.
Správná teplota je klíčová
Lidské tělo se na rozdíl od jiných živočichů vyznačuje velmi omezenou škálou teploty, ve které je schopno pracovat. "Jsme nepoužitelní tři stupně nad nebo pod teplotu 37 stupňů Celsia. Buď se vaříme, nebo mrzneme," vysvětlil univerzitní lékař Kevin Fong, který se zabývá vlivem extrémního počasí na člověka na serveru BBC.
Anketa:
Bojíte se v zimních měsících podchlazení?
Pokud teplota těla klesne pod 35 stupňů, ovlivní to podle Fonga činnost důležitých orgánů. "Tep srdce se zpomalí, myšlenky se začnou loudat, řeč ztěžkne," popisuje lékař. Když podchlazení pokračuje, postižený začne být ohrožen na životě. Buňky, které přenáší elektrické impulzy důležité pro činnost srdce, mohou být narušené a zvyšuje se riziko infarktu. Některé orgány se zastaví úplně.
Nejsi mrtvý, dokud nejsi mrtvý v teple
Podle odborníků přitom organismus vysílá řadu informací, že situace není v pořádku. "Například třes značí snahu vytvořit teplo ve svalech, které obklopují životně důležité orgány," vysvětluje Fong. Lidský mozek začne úkolovat tělo, aby se zahřálo pohybem a člověk tak pocítí nutkání začít se více hýbat. Mnoho lidí však první příznaky ignoruje a ohrožuje své zdraví.
Doktor Fong upozorňuje, že i když srdeční tep přestane být zřetelný, neznamená to, že pacient zemřel. Přestože to vypadá beznadějně, přivolaná pomoc již v mnoha případech ohrožené osoby znovu vrátila k životu. Může za to mozek, který při nízkých teplotách odumírá v posledních chvílích a často pracuje, i když srdce bije jen nepatrně. "Vždycky si vzpomenu na staré lékařské přísloví, které zní, že nejsi mrtvý, dokud nejsi mrtvý v teple," dodává Fong.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.