"Vysvětlit a zaměnit"
Podpořeno výrobci i komorou: Výpadky léků vyřeší levnější generika
12.05.2016 10:31 Aktualizováno 13.05. 11:21
Řešením výpadků léků na českém trhu jsou podle firem generika, tedy levnější náhrady drahých originálů. Lékárnická komora využití generik podporuje, v případě nedostupnosti originálního léku nabízí lékárník běžně pacientovi levnější náhradu. Podle lékárenských řetězců lze řešit výpadky některých léků také individuální přípravou v lékárnách.
Výpadky jsou vedle přerušení výroby někdy způsobeny i reexportem, tedy prodejem originálních léků určených pro české pacienty do zahraničí. Distributoři na tom vydělají, protože v Česku koupí lék levněji, než ho pak v cizině prodají. Ročně se v Česku distribuují léky za 70 miliard korun, z toho přípravky až za pět miliard končí v cizině.
Novela schválená vládou, kterou nyní projednávají sněmovní výbory, zavádí sankce až 20 milionů korun nebo zákaz činnosti pro distributory až na dva roky. Ministerstvu zdravotnictví umožní reagovat neprodleně už na hrozící výpadek, dosavadní úprava umožňuje zakročit až při skutečných výpadcích. Nedostupnost léků řešilo ministerstvo několikrát, vydalo například zákaz reexportu léků Antabus, Actilyse a Novomix Flexpen.
"Pokud vypadne originální přípravek, lékárník pacientovi vysvětlí a lék zamění," řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Díky tomu na pacienty podle něj velká část reexportů nedopadá. Záměna není možná například u epileptiků či parkinsoniků, u nich musí lék i dávkování vždy určit lékař.
Problém podle Chudoby je ale v tom, že lékaři a lékárníci se dozvídají o výpadcích pozdě nebo vůbec. Kdyby lékaři dostali informaci o výpadku i délce jeho trvání včas, psali by rovnou pacientovi ty léky, které na trhu jsou. Lékový ústav chystá nový systém rychlého a přehledného informování.
Podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) však nejsou reexporty jediným viníkem nedostatku vybraných léčiv na trhu. K výpadkům dochází stejnou měrou například z důvodu nutných inovací výrobních procesů nebo kvůli snižování zdravotnických rozpočtů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.