Podvýživa trápí zejména seniory nad 65 let, pomoci jim může klinická výživa

Zdraví
15. 10. 2021 09:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Podvýživa je v České republice rozšířena více, než se může zdát na první pohled, až jeden ze tří seniorů žijících doma je podvyživený. Sledování nutriční intervence u lidí s podvýživou, které se provádělo po dobu šesti měsíců, prokázalo, že klinická výživa má pozitivní vliv na kvalitu života pacientů. Téměř polovina populace se s problémem malnutrice již setkala. To jsou jen některé ze zjištění průzkumu široké veřejnosti a screeningu nutriční intervence malnutričních pacientů, které realizovala společnost Nutricia.

"Ve společnosti Danone a Nutricia, jejímž posláním je zvyšovat kvalitu života a přinášet zdraví co největšímu počtu lidí prostřednictvím potravin a výživy, velmi důsledně dbáme
o to, aby naši konzumenti měli dostatek informací o správné výživě a vyváženém životním stylu. Snažíme se širokou veřejnost vzdělávat a upozorňovat na základní zásady správné životosprávy a péči o své zdraví, ale také o zdraví svých blízkých ve starším věku. Jelikož v současnosti je až třetina seniorů žijících doma podvyživená, rozhodli jsme se zrealizovat průzkum široké veřejnosti o informovanosti a vnímání klinické výživy a zároveň jsme
ve spolupráci s odborníky sledovali u malnutričních pacientů vliv nutriční intervence na vybrané parametry, jako například hmotnost, kvalita života nebo BMI," říká Martin Pokorný, Marketing Manager ONS, Nutricia.

Lidé nejčastěji vyhledávají informace u svého lékaře

Výsledky průzkumu zaměřeného na povědomí široké veřejnosti o podvýživě ukázaly,
že téměř jedna polovina dospělé populace se setkala se situací, kdy oni nebo někdo
z blízkých neúmyslně zhubl nebo nemohl jíst. Zároveň jsme zjistili, že ženy a mladší generace se častěji setkávají s tématem podvýživy.

Nejčastěji uváděnými důsledky hubnutí a podvýživy jsou slabost (častěji to uváděli lidé
ve věku 35-44 let) a nemocnost. Mladší lidé zmínili i delší rekonvalescenci a špatné hojení ran.

Pozitivním zjištěním bylo, že pokud by lidé museli hledat informace nebo pomoc týkající se podvýživy, kontaktovali by především lékaře nebo jiné zdravotnické pracovníky (88 %).
31 % z nich by využilo radu na internetu a 18 % by navštívilo lékárnu a své problémy by prodiskutovali s lékárníkem.

Neuspokojivé výsledky průzkum prokázal při uvědomění si různých důsledků malnutrice čili podvýživy. Nejohroženější skupina lidí nad 65 let si totiž zpravidla vůbec neuvědomuje následky podvýživy, které mohou být v mnoha případech velmi rizikové pro jejich zdraví.

Kvalita života malnutričních pacientů po zavedení výživy k popíjení stoupla

Během intervence sledovali lékaři vývoj zdravotního stavu u pacientů s podvýživou. Během sledovaných šesti měsíců pacienti průměrně přibrali 1,39 kg. Mírné zvýšení hmotnosti nastalo mezi 3. a 6. měsícem.

Za pozitivní fakt považujeme to, že kvalita života podvyživených pacientů výrazně stoupla po zavedení výživy k popíjení. V porovnání se začátkem sledovaného období o 35 % více pacientů dokázalo jít na 20minutovou procházku a téměř polovina se už necítila slabá.

Praktická lékařka a MUDr. Astrid Matějková, uvedla: "Kvalitní a vyvážená strava je základ zdraví. Podvýživa nemusí znamenat jen nedostatek potravy, ale i nedostatek potřebných makro- a mikroživin (makro- a mikronutrientů). Pokud však tělo nedostává potřebné živiny, člověk není schopen žít život jako předtím, klesá jeho kvalita života.
Člověk s podvýživou se cítí slabý, unavený, nedokáže tak snadno vstát a postarat se sám o sebe - snižuje se soběstačnost. Často je pak odkázán na pomoc jiných. S obtížemi zvládá jít si nakoupit, jít na procházku či na návštěvu k lékaři, většinu dne má potřebu odpočívat. Řešení podvýživy patří do rukou lékaře, který dokáže identifikovat příčinu, a následně tak nastavit léčbu pacientovi na míru. To může zahrnovat úpravu stravovacích návyků
a zařazení klinické výživy například ve formě nutričních nápojů."

Až 99 % pacientů uvedlo, že po vypití dvou lahviček nápoje pocítilo alespoň jeden pozitivní vliv klinické výživy na kvalitu života. Nutriční drinky pomáhají doplnit denní příjem stravy, zlepšit kondici a posílit tělo.

Klinickou výživu znají zejména ženy pečující o starší příbuzné

Z průzkumu je zřejmé, že lidé, kteří již mají osobní nebo sdílené praktické zkušenosti
s klinickou výživou, ji používají opakovaně a zpravidla se v dané problematice více orientují. Většinou jde o ženy ve věku 45-54 let, které používaly klinickou výživu pro své starší příbuzné nebo děti. Překvapivý je fakt, že zpravidla nejmenší povědomí o problematice podvýživy mají senioři nad 65 let.

Průzkum u široké veřejnosti byl realizován ve spolupráci se společností Nielsen v listopadu 2020 na vzorku 1000 respondentů, kterými byli dospělí lidé nad 18 let.

Post marketingová studie se realizovala v roce 2021 u všeobecných lékařů i specialistů na vzorku 471 pacientů s potvrzenou malnutricí. Studie probíhala po dobu šesti měsíců.

Výsledky nabízejí reálný obraz o tom, zda dospělí lidé mají informace o podvýživě,
o způsobilé osobě, která jim poskytne pomoc a řešení jejich problému, ale i to, že klinická výživa dokáže pacientům s tímto zdravotním problémem pomoci.

O společnosti

Nutricia je součástí společnosti Danone a nabízí široký sortiment dětské a klinické výživy. V současnosti celosvětově slaví své 125. výročí. Společnost Danone je největším světovým výrobcem čerstvých mléčných výrobků, produktů na rostlinné bázi a světovou dvojkou v kategorii dětské výživy a balených vod. Nabízí celosvětové značky, např. Activia, Actimel, Danette, Danio, Oikos, Kostíci a Fantasia, produkty na rostlinném základě ALPRO a Provamel.

Danone v současnosti vlastní nejrozsáhlejší sbírku fermentačních bakterií na světě. Hlavním cílem Danone je přinášet zdraví prostřednictvím jídla co největšímu počtu lidí, téměř 90 % prodejů Danone je v současnosti realizovaných v kategoriích zdravých výrobků. Právě na kvalitu svých výrobků a také na zdraví, které je úzce spojeno s životním prostředím a udržitelností zdrojů na celé stále více propojené planetě, klade společnost Danone dlouhodobě mimořádný důraz.

Autor: PR ČLÁNEK

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ