Očkování proti rakovině čípku podstoupila v Česku podle průzkumu téměř polovina -náctiletých dívek. Středoškolačky, které nebyly očkovány, pak jako důvod nejčastěji uvedly nedostatek peněz. Zjistil to průzkum projektu Rakovina není náhoda. V celé populaci je podle gynekologů očkováno proti papilomavirům (HPV), jež nemoc způsobují, zhruba 14 procent žen plodného věku.
Zdravotní pojišťovny hradí od letošního dubna očkování třináctiletým dívkám, ostatní si ho musejí platit. Vakcína ve třech dávkách stojí zhruba 10 500 korun. Většina zdravotních pojišťoven přispívá dívkám a ženám od 14 do 25 let věku na třetí dávku tisícikorunu.
Rakovinou děložního čípku ročně onemocní v Česku až 1200 žen, z nich 400 zemře. Výskyt této rakoviny je v ČR zhruba dvojnásobný oproti evropskému průměru. Plošný screening umožní odhalit onemocnění včas, očkování zmírní riziko, že se nemoc objeví. Obojí by se podle gynekologů mělo doplňovat.
Na otázku, zda jsou očkovány proti HPV, odpovědělo kladně 45,5 procenta dívek. Z těch, které vakcinaci nepodstoupily, 51,4 procenta odpovědělo, že se nedaly očkovat, protože na vakcínu nemají peníze. Dalších 41 procent očkování nechce a 7,6 procenta o možnosti dát se očkovat nevědělo.
Ze středoškolaček, které očkování odmítají, uvedlo 44,4 procenta, že vakcinace po zahájení sexuálního života nemá smysl, 38,1 procenta se bojí vedlejších účinků a 17,5 procenta se domnívá, že jim rakovina nehrozí.
Očkování chrání proti těm typům HPV, které nejčastěji rakovinu způsobují. V Česku jsou dostupné dva druhy vakcín. Ideální je očkovat před zahájením pohlavního života, očkování ale je doporučeno i mladým ženám, které již sexuálně žijí. Očkovat je možné ženy až do 45 let věku.