Pomalá reakce OSN na epidemi, kvůli ebole přibývá sirotků

Zdraví
30. 9. 2014 15:19
Příbuzní se bojí dětí těch, kteří ebole podlehli (ilustrační foto).
Příbuzní se bojí dětí těch, kteří ebole podlehli (ilustrační foto).

Organizace spojených národů zpočátku podcenila krizi způsobenou epidemií eboly v západní Africe. Podle agentury DPA to uvedla zástupkyně ředitelky Světového programu pro výživu (WFP) Elisabeth Rasmussonová. Nemoci ve třech nejpostiženějších zemích - Guineji, Sieře Leone a Libérii - podlehlo již více než 3000 lidí. Podle zprávy fondu UNICEF přibylo v důsledku epidemie také značné množství sirotků. Jednoho nebo oba rodiče ztratilo prý kolem 3700 dětí.

"Jedním prvkem, který jsme asi neodhadli správně, byla rychlost, s jakou s epidemie bude šířit," uvedla Rasmussonová. Mezinárodní pomoc se prý ale po počátečním zaváhání už rozběhla a funguje dobře.

Podle dětského fondu OSN představuje kromě zásobování potravinami a lékařským materiálem další velkou výzvu péče o sirotky. Dříve běžná soudržnost velkých rodin v západní Africe nyní prý přestala fungovat. Příbuzní se totiž bojí dětí rodičů, kteří ebole podlehli, přijímat do péče.

V pondělí zahájila v ghanské metropoli Akkře svou činnost zvláštní mise Organizace spojených národů, která se bude zabývat koordinací boje s virem eboly. Úkolem mise UNMEER bude především řízení pomocných prací ve všech třech nejpostiženějších zemích.

Podle jejího šéfa Tonyho Banburyho chce mise dosáhnout výrazných výsledků v boji proti ebole do 60 dnů. Do té doby má být podle jeho představ ošetřeno 70 procent lidí nakažených ebolou. Bezpečně má být také kvůli zabránění šíření infekce pohřbeno za tu dobu 70 procent obětí nemoci.

Přestože v poslední době vznikla ošetřovací centra s 1500 novými lůžky, chybí jich podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v oblasti stále dalších více než 2000. Na péči o pacienty by byla zapotřebí pomoc 1000 až 2000 lékařů a členů zdravotnického personálu. Místní ošetřovatelé pak prý potřebují miliony kusů ochranných obleků.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jerome Delay

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ