Porodím vám dítě. Za tři sta padesát tisíc

Zdraví
23. 1. 2011 17:11
Některé ženy pronajímají svou dělohu (ilustrační foto).
Některé ženy pronajímají svou dělohu (ilustrační foto).

Chcete koupit chodící inkubátor? V Česku je to možné. Pokud máte aspoň tři sta padesát tisíc a těhotenství je pro vás zbytečná životní kapitola, která by se jen podepsala na vašem těle, stačí zaplatit ženu, která vám dítě odnosí. Není to Hollywood, Bollywood ani sci-fi. Pokud se dohodnete s náhradní matkou a najdete centrum asistované reprodukce, kde uskuteční přenos embrya, vašemu rozmaru nestojí nic v cestě.

Náhradní (surogátní) mateřství u nás totiž legislativa vůbec neřeší. Není povoleno ani zakázáno. V některých zemích EU se o jeho legalizaci teprve diskutuje, jinde se k němu postavili striktně. V Dánsku, Švédsku, Německu nebo Rakousku se zakazuje, jinde, jako například v Británii, ho zákon umožňuje za dodržení jasně stanovených pravidel. Naproti tomu ve Spojených státech hraje hlavní roli, jestli na to máte. Umělé oplodnění stojí spolu s náhradní matkou několik desítek tisíc dolarů, a proto Američané cestují například do Indie, kde je lékařská péče levná. Ročně se tam v tomhle trendu přesune v přepočtu asi 150 miliard korun.

Stát si hraje na mrtvého brouka

U nás se surogátní mateřství v praxi už několik let provádí, ale stát zatím hraje mrtvého brouka. Klidnou hladinu rybníka před více než rokem rozvířila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, když o náhradním mateřství zahájila debatu, která měla vést k tvorbě potřebného zákona. Je prý jen otázkou času, kdy se věc dořeší, právní vakuum však mezitím komplikuje situaci párům, které touží po dítěti a kvůli vážným zdravotním obtížím ženy je mít nemohou. Daný stav naopak zjednodušuje podmínky zdravým ženám, které žijí ve scestném přesvědčení, že koupit se dá všechno, když na to máte. A snadné to nemají ani lékaři. I ti volají po jasné definici.

Zdraví, postava a pohodlí? Za milion

„Jsem bezdětná, svobodná šestadvacetiletá studentka, zdravotně i mentálně v pořádku. Jsem ochotná pomoci. Šlo by o moje první těhotenství, které má svoje rizika, a proto bych byla ráda za finanční protiváhu. Svého mládí, zdraví, postavy a pohodlí si vážím minimálně na milion korun. Nezlobte se, že jsem tak přímá, ale myslím, že v případě plánování vytouženého potomka je čas opravdu drahý," přišla mi odpověď Veroniky z Moravy, když jsem oslovila několik žen, které se jako náhradní matky nabízely na internetu. Není problém je najít.

Z pohledu právníků však nastává problém, když si surogátní matka řekne nevhodnou formou o peníze. „Na sympoziu gynekologů jsme se už před dvěma lety shodli, že stejně, jako je tomu například ve Velké Británii, by měly být náhradní matce kompenzované uznatelné náklady, které má v souvislosti s náhradním mateřstvím." Podle ředitelky Repromedy Kateřiny Veselé tam patří náklady na výživu, ošacení, cestování, zdravé stravování, ušlou mzdu. „A nějaké bolestné, kompenzace rodinné situace, kdy je potřeba využít služeb psychologa, aby se dětem vysvětlilo, že maminka čeká miminko, které doma nezůstane," říká lékařka Veselá.

Celý článek včetně příběhu matky, která odnosila dítě jinému páru a už by do toho nikdy nešla, si přečtete v časopisu Instinkt. Číslo vyšlo 20. ledna.

Autor: Karolína LiškováFoto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ