Se smíchem si není radno zahrávat, obzvláště pokud máte slabší srdce. Podle neurologů je totiž pocit extrémní radosti pro některé orgány toxický. Záchvat smíchu či velký příval radosti může jedince se slabší imunitou stát minimálně pár chvil v bezvědomí.
Když se jednačytřicetiletý komik Jim Dailakis koukal s přáteli na televizní komedii, netušil, že za pár chvil bude ležet na zemi se ztrátou paměti. "Byla to tak vtipná chvíle. Smál jsem se tak, že jsem zjistil, že se nemohu nadýchnout. Byla to hrozně nepříjemné, ale já jsem se musel pořád smát," vzpomíná na serveru msnbc.com Dailakis.
Za pár vteřin se podle vyprávění ostatních skácel na zem. "Další věc, co si pamatuji, je, jak ležím na zemi a nic si nepamatuji," vzpomíná. Podle neurologa Martina Samuelse z Harvardovy univerzity je podobná situace celkem běžná a nebezpečná. Dailakis se mohl vážně zranit, ale existují i případy, kdy došlo ke skutečnému úmrtí z radosti.
"Dobrá zpráva je stejně nebezpečná jako ta špatná," varuje Samuels, jenž má zkušenosti s lidmi, kteří zemřeli poté, co odpálili míček do díry při golfu či uslyšeli u soudu výrok o nevině. Smrt při sexu není snad v tomto kontextu nutno ani zmiňovat. Z odborného hlediska je to však lehce vysvětlitelné. Extrémní radost a smutek prý aktivují část mozku, která ve volné přírodě rozhoduje, zda utíkat, či bojovat o záchranu života. "To uvolňuje adrenalin, který může u velkých živočichů působit na některé orgány toxicky," dodává Samuels. Jde zejména o srdce, které se může vyhodit z rytmu a způsobit arytmii.
Pokud jste zdraví a plní síly, nemusíte se podle britských lékařů občasného záchvatu smíchu vůbec obávat. Stejný názor sdílí i Dailakis, který omdlívá již pravidelně: "Nevyměnil bych to za nic na světě. Proč bych měl chodit k doktorovi? Je to vyloženě přirozená a navíc úsměvná věc."